Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Spółka dnia: Mocne odbicie cen akcji KGHM. Oto przyczyny ostatniego załamania

Akcje zyskiwały na półmetku sesji około 6 procent.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały Prasowe KGHM)

Spadające ceny miedzi oraz obawy o wzrost gospodarczy w Chinach połączony z krachem na giełdzie w Szanghaju dołują akcje największym producentem srebra i ósmego procenta miedzi na świecie. Mimo tego wtorkowe odbicie nie ominęło również spółki KGHM, której akcje zyskiwały na półmetku sesji około 6 procent.

KGHM tylko w sierpniu stracił ponad 20 procent na wartości, a od początku roku spółka potaniała o ponad 30 procent. Pojedyncza akcja kosztuje około 75 złotych. Takiego poziomu ceny miedziowego giganta nie widziano od grudnia 2011 roku.

Notowania akcji KGHM w tym roku

Gwałtowne spadki cen akcji KGHM rozpoczęły się w maju. Jest to zbieżne z momentem zwiększonych spadków cen miedzi. Od początku maja czerwony metal potaniał o ponad 20 procent. Spadek cen miedzi wiąże się z kondycją gospodarki Chin, a ta natomiast ostatnio nie jest najlepsza. Inwestorzy pozbywają się tego surowca z obawy o to, że jeden z największych importerów miedzi na świecie zmniejszy swoje zamówienia.

Notowania miedzi od początku maja

Pokazany w piątek wstępny PMI dla chińskiego przemysłu za sierpień wskazuje ne kolejne pogorszenie się nastrojów w tym sektorze gospodarki. Z kolei na początku sierpnia opublikowano słabe dane dotyczące handlu zagranicznego Chin. Według nich w ubiegłym miesiącu eksport spadł aż o 8,3 procent. Słabo wypadł również import, który rok do roku zmniejszył się o 8,1 procent.

##Wyniki uratował dolar

KGHM Polska Miedź zarobił w pierwszym półroczu 2015 roku 1,192 mld złotych. W pierwszym półroczu 2014 roku zysk wyniósł 1,1 mld złotych, a zatem pierwsza część tego roku jest o 8 procent lepsza. Łącznie od stycznia do czerwca tego roku spółka sprzedała surowce o wartości 10 mld złotych, czyli o prawie pół mld więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Notowania miedzi średnio w pierwszym półroczu były o ponad 800 dolarów za tonę niższe w stosunku do tego, co zakładała spółka, ale sytuację uratował dolar. Mocniejsza amerykańska waluta oznacza, że za sprzedaną miedź, która jest wyceniana w dolarach, spółka otrzymała więcej złotych.

Cena dolara wyrażona w złotych w tym roku Co dalej z inwestycjami?

Ciągłe spadki cen miedzi wywołują niepokój spółki. Efekt zmian cen dolara nie będzie bowiem już tak widoczny, jak miało to miejsce w pierwszej połowie roku. Wobec tego KGHM przeanalizuje inwestycje zaplanowane na kolejne lata.

Dochodzi do tego również kwestia podatku od kopalin. W pierwszych 6 miesiącach roku spółka zapłaciła równowartość 393 mln złotych w ramach tego podatku.

Tagi: kgh, spółka dnia, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz