Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pge
30.06.2015 12:13

Spółka dnia: PGE nie będzie zmuszona do przejęcia kopalń? Kurs w górę

Udział spółek energetycznych w ratowaniu polskiego górnictwa stanowi teraz główny czynnik ryzyka przy zakupie ich akcji

Podziel się
Dodaj komentarz
(Marcin Obara / PAP)
Marek Woszczyk, prezes PGE

W projekcie powstającej tzw. Nowej Kompanii Węglowej nie będzie spółek energetycznych - powiedział w poniedziałek w Katowicach szef górniczej Solidarności Jarosław Grzesik. Jego zdaniem oznacza to, że w zasadzie porozumienie związków z rządem w sprawie KW nie jest realizowane.

Grzesik podkreślił, że pomysł tworzenia Nowej Kompanii Węglowej miał bazować na kapitałowym zaangażowaniu spółek energetycznych. Teraz okazuje się, że energetyki nie będzie w nowej spółce.

- W zasadzie całe porozumienie, które zostało zawarte 17 stycznia, nie jest realizowane - ocenił szef górniczej Solidarności. - Mamy takie informacje, że zostanie w zasadzie tylko PIR (Polskie Inwestycje Rozwojowe), natomiast jeżeli PGE wejdzie to w bardzo skromny sposób - dodał.

Udział spółek energetycznych w ratowaniu polskiego górnictwa stanowi teraz główny czynnik ryzyka przy zakupie ich akcji. W poniedziałek pojawiła się informacja, że Skarb Państwa jeszcze przed końcem kadencji Sejmu, chciałby sprzedać pakiety akcji PGE, PZU i PKO BP by zasilić program „Inwestycje Polskie”.

W takim scenariuszu państwo wspomogło by kopalnie kapitałem, nie obciążając jednak przynoszących zyski elektrowni kosztami restrukturyzacji nierentownych zakładów. Producenci prądu i tak przed sobą mają duże obowiązki inwestycyjne w odnowienie mocy wytwórczych.

Tym należy tłumaczyć też, dlaczego ministerstwo oszczędziło PGE, nie żądając wyższej dywidendy, niż zaproponował zarząd. Spółka wypłaci w tym roku 1,5 mld zł, podczas gdy w ubiegłym było 2,1 mld zł, mimo porównywalnych zysków.

Źródło: Money.pl

Informacje o zmianie planów uzdrawiania górnictwa pozytywnie działają na kurs akcji największej spółki energetycznej w kraju. PGE rośnie dzisiaj po trzech godzinach sesji o +2,1 proc. i jest najbardziej zyskującą spółką z indeksu WIG20. Od początku roku akcje spółki spadły jednak o 3 proc. , mimo że spółka wykazywała w ostatnich dwóch kwartałach wyniki finansowe lepsze niż rok wcześniej.

Notowania tygodniowe akcji PGE

Plany rządu spowodowały, że spadło w tym roku zainteresowanie analityków akcjami spółek energetycznych. Trudno jest wycenić akcje spółki, która nie wiadomo kosztami jakich inwestycji będzie obciążona i czy te koszty mają szansę dać zysk w przyszłości.

W 2015 r. PGE wyceniało tylko biuro DM BOŚ, szacując że pojedyncza akcja jest warta 19 zł.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

Tagi: pge, spółka dnia, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz