Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pkp
28.01.2015 12:15

Spółka dnia: PKP Cargo wraca na szczyt. Będzie 100 zł za akcję?

Pozytywny wpływ na wyniki będzie mieć przejęcie czeskiego przewoźnika.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PKP Cargo)

Wartość rynkowa spółki PKP Cargo to ponad 4 miliardy złotych. Jedna akcja jest więc warta około 90 złotych. Przez ostatnie pół roku na inwestycji w akcje przewoźnika można było zarobić 25 procent. Według analityków Espirito Santo papiery mogą być jeszcze droższe i sięgnąć nawet blisko 100 złotych. Duży potencjał tkwi w przejęciu większościowego pakietu udziałów w czeskiej spółce AWT.

W najnowszym raporcie portugalskiego banku inwestycyjnego Espirito Santo analitycy rekomendują kupno akcji PKP Cargo. Jeden walor wycenili na poziomie 98,9 zł. Oznacza to potencjał do około 10-procentowego wzrostu. Przed południem kurs oscylował w okolicach 90 zł.

Już od kilku miesięcy wartość rynkowa PKP Cargo systematycznie rośnie. Kupując udziały pół roku temu i sprzedając je na dzisiejszej sesji, można było zarobić nawet 25 procent. Według rekomendacji Espirito Santo potencjał do kontynuacji ruchu wzrostowego jest spory i tkwi m.in. w przejęciu czeskiego przewoźnika AWT. Trzeba się jednocześnie liczyć z możliwością realizacji zysków i w konsekwencji głębszej korekty. Tym bardziej, że akcje spółki są blisko maksimów w ponad rocznej historii pobytu na warszawskiej giełdzie.

Notowania akcji PKP Cargo od momentu debiutu spółki na GPW w Warszawie

Jednym z najważniejszych wydarzeń mających wpływ na wyniki spółki w przyszłości jest przejęcie 80 procent udziałów w czeskiej spółce Advanced World Transport (AWT). Uwzględniając potencjalne synergie pomiędzy dwiema spółkami, analitycy Espirito Santo wyceniają wartość przejmowanych udziałów na 584,6 mln zł, w porównaniu z kwotą 445 mln zł, którą zapłaci PKP Cargo.

Biorąc pod uwagę wartość planowanej transakcji, solidny bilans PKP Cargo oraz miejsce na zwiększenie zadłużenia, zdaniem BESI przejęcie AWT nie powinno przeszkodzić spółce w wypłaceniu dywidendy w najbliższych latach. Stopa dywidendy w 2015 i 2016 roku powinna być na poziomie 2,5 i 4 procent.

Trzeba jednocześnie pamiętać o kilku zagrożeniach dla biznesu. Eksport polskiego węgla jest osłabiony, kontrola kosztów jest ostrzejsza niż pierwotnie zakładano, a dodatkowo wyniki za czwarty kwartał obciążą rezerwy na zobowiązania w związku z programem dobrowolnych odejść. Skorzysta z tego ponad 3 tys. pracowników. Będzie to kosztowało 266 mln zł.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

Tagi: pkp, spółka dnia, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz