Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Spółka dnia: PZU przejmuje Alior Bank. Tak reagują inwestorzy

0
Podziel się:

Ubezpieczyciel za pakiet 25 procent akcji zapłaci ponad 1,6 miliarda złotych.

Wojciech Sobieraj, prezes Alior Banku
Wojciech Sobieraj, prezes Alior Banku (Alior Bank)

Spadkiem kursu zareagowali posiadacze akcji Alior Banku na wieść o przejęciu 25 procent jego akcji przez PZU. Akcjonariusze ubezpieczyciela przyjmują informację spokojnie - dostali zapewnienie, że ich dywidenda nie jest zagrożona.

Ponad 1 procent tracą od poniedziałkowego otwarcia notowań akcje notowanego w WIG20 Alior Banku. Po godzinie 11 spadek przekroczył już 2 procent wobec piątkowego zamknięcia.

Obserwuj bieżące notowania Alior Banku

Okazało się bowiem, że PZU zapłaci za pakiet 25,25 procent akcji Alior Banku mniej niż wynikałoby to z kursu piątkowego zamknięcia. Wówczas kurs akcji wyniósł 92,96 złotego, a tymczasem ubezpieczyciel ma zapłacić 89,25 złotego za papier. Daje to sumę ponad 1,6 miliarda złotych. Analitycy z Wood&Co. w porannym komentarzu zaznaczyli, że kurs akcji może spaść w okolice ceny transakcji z PZU. Dodatkowo jako czynnik ryzyka wskazują, że Alior Bank może być przedmiotem połączenia z innym bankiem, jeżeli PZU zdecydowałoby się na kolejne przejęcie.

Zgodnie z sobotnią informacją PZU przejmie pakiet akcji banku od Alior Lux S oraz Alior Polska Sp. z o.o. Zgodnie z wcześniejszymi zobowiązaniami wobec Komisji Nadzoru Finansowego kontrolujący je akcjonariusz miał obowiązek sprzedać je do połowy przyszłego roku.

Alior Bank jest jednym z najszybciej rozwijających się banków w Polsce. Jego zysk netto po pierwszych trzech miesiącach tego roku wyniósł ponad 90 milionów złotych, o jedną trzecią więcej niż przed rokiem. Pod koniec 2014 Alior Bank miał prawie 2,6 miliona klientów.

"Zarząd Alior Banku z zadowoleniem przyjął informację o zawarciu umowy zakupu akcji należących do Carlo Tassara przez PZU, największego polskiego ubezpieczyciela. W opinii Zarządu pozyskanie PZU jako inwestora strategicznego, stworzy solidne podstawy do długoterminowego rozwoju Alior Banku oraz wzmocni jego pozycję rynkową" - podał bank w komunikacie.

Władze PZU z kolei w informacjach podawanych po transakcji sugerowały, że to nie jedyne przejęcia w sektorze bankowym, na które ubezpieczyciel ma ochotę. Jednocześnie jednak ubezpieczyciel zapewnia, że plany inwestycyjne nie wpłyną na jego politykę dywidendową.

- Chcę bardzo jasno podkreślić, że zarząd nie ma zamiaru wycofywać się z naszej rekomendacji co do podziału zysku za rok 2014. Ciągle rekomendujemy 30 zł na akcję. Po drugie, nie jest naszą intencją radykalna zmiana polityki dywidendowej - powiedział Klesyk.

spółka dnia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)