Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Spółka dnia: Coraz lepsze oceny dla TP SA. Będzie wyższa dywidenda?

0
Podziel się:

Najnowsza rekomendacja sugeruje około 20-procentowy wzrost wartości akcji Telekomunikacji.

Spółka dnia: Coraz lepsze oceny dla TP SA. Będzie wyższa dywidenda?
(Reporter)
bEEDUekB

Bardzo dużym obciążeniem dla wartości największego polskiego telekomu była w ostatnim czasie dywidenda. Kłopoty spółki spowodowały, że jej wartość drastycznie zmalała, co wywołało wyprzedaż akcji przez inwestorów. Analitycy Espirito Santo Investment Bank sugerują możliwość jej podwojenia. Tym samym jedną akcję wycenili na poziomie 12,6 złotych, co oznacza 20-procentowy potencjał wzrostu.

Analitycy Espirito Santo Investment Bank (BESI), w najnowszym raporcie zalecają kupno akcji Telekomunikacji Polskiej, wyceniając jeden papier na 12,6 złotych. To dokładnie dwa razy więcej niż poprzednio. Oczekują, że spodziewane wydatki TP SA na częstotliwość LTE będą kształtować się w dolnym przedziale przewidzianego na ten cel budżetu 1-2 miliardów złotych. Byłaby to dobra informacja z punktu widzenia inwestora liczącego na dywidendę. Zdaniem BESI jest szansa na to, że z zysku za ten rok spółka wypłaci dwukrotnie większą kwotę niż za poprzedni rok.

Analitycy spodziewają się także wzrostu wartości wolnych przepływów gotówkowych, do 1,3 miliarda złotych w 2014 roku (po wyłączeniu sprzedaży Wirtualnej Polski) z 1,1 miliarda w tym roku. Do tego ma przyczynić się stabilizacja otoczenia telekomunikacyjnego, poprawa kluczowych wskaźników efektywności, dalsze cięcia kosztów i uproszczenie struktury organizacyjnej. Mowa przede wszystkim o projekcie nju.mobile, restrukturyzacji w zakresie zatrudnienia i połączeniu TPSA z PTC Centertel.

bEEDUekD

Porównując obecną cenę rynkową akcji TP SA, która oscyluje w okolicy 10,50 zł z ceną docelową BESI ma poziomie 12,6 zł, daje to 20-procentowy potencjał wzrostu. Tak wysoko cena jednego waloru spółki była ponad rok temu.

Notowania akcji TP SA na przestrzeni ostatnich 2 lat

bEEDUekJ

Najnowsza rekomendacja jest zdecydowanie najbardziej optymistyczna spośród ostatnich raportów opublikowanych przez największe firmy inwestycyjne. Daleko bardziej zachowawczy w swoich prognozach są eksperci z DM PKO BP. W raporcie z 27 września zalecili sprzedaż papierów spółki, wyceniając jedną akcję na poziomie 6,3 złotych.

- _ Dywidenda w dalszym ciągu pozostaje jedyną nagrodą dla akcjonariuszy, przy utrzymującej się niepewności co do tempa kurczenia się rynku telefonii stacjonarnej, kwoty wydatków na częstotliwość LTE oraz stopnia erozji marży zysku operacyjnego _ - twierdzą analitycy DM PKO BP. - _ Biorąc pod uwagę wzrost zadłużenia netto do 1,5 x EBITDA na koniec 2013 roku, czyli górnych granic akceptowalnych przez spółkę, spodziewamy się w 2014 roku utrzymania dywidendy na obecnym poziomie, 0,5 zł na akcję _ - czytamy w raporcie.

Analitycy DM PKO BP podali, że wypłata 0,5 zł dywidendy w 2014 roku, będzie implikowała stopę na poziomie 6,4 procent, a po odjęciu stopy wolnej od ryzyka (4,4 procent), oznacza to tylko 2-procent realną stopę dywidendy. -_ Jest to aż o 48 procent mniej niż realna stopa dywidendy dla europejskich telekomów (3,8 procent) _ - dodali.

Ostatni rekomendacje dla TP SA
instytucja finansowa data wydania cena docelowa zalecenia
BESI 27-11-2013 12,6 kupuj
HSBC Securities 19-11-2013 10,3 niedoważaj
UniCredit 24-10-2013 10,5 kupuj
BZ WBK 24-10-2013 7,6 sprzedaj
IDM SA 09-10-2013 8,7 trzymaj
DM PKO BP 27-09-2013 6,3 sprzedaj
bEEDUekK

źródło: Money.pl na podstawie raportów firm inwestycyjnych

Zysk netto telekomunikacyjnej grupy w trzecim kwartale 2013 roku wyniósł 239 mln zł. Choć to rezultat znacznie gorszy od tego sprzed roku (307 mln zł), to jest on także zdecydowanie wyższy niż szacowali analitycy ankietowani przez PAP. Średnia ich prognoz _ mówiła _ o zysku netto na poziomie 129 mln złotych.

Największy telekom notowany na GPW pozytywnie zaskoczył również zyskiem operacyjnym oraz przychodami ze sprzedaży. EBITDA (zysk przed potrąceniem odsetek, podatków, deprecjacji i amortyzacji) w okresie lipiec-wrzesień wyniósł niemal 1,17 mld złotych, a przychody sięgnęły prawie 3,2 mld złotych. Tymczasem analitycy oczekiwali wyników na poziomie odpowiednio 1,05 i 3,16 mld złotych.

Czytaj więcej w Money.pl

bEEDUekL

Espirito Santo Investment Bank (BESI), w swoim raporcie z 27 listopada, podnosi rekomendację dla TPSA ze SPRZEDAJ do KUPUJ oraz podnosi cenę docelową akcji do 12,6 PLN (z 6,3 PLN). Analitycy BESI, wbrew konsensusowi, oczekują, że spodziewane wydatki TPSA na częstotliwość LTE kształtować się będą w dolnym przedziale przewidzianego na ten cel budżetu 1-2 mld PLN. To pozwoli na zwiększenie dywidendy na akcję do 1 PLN w 2014 r. i w latach kolejnych (stopa dywidendy 10 proc.), bez przekraczania wskaźnika długu netto do EBITDA na poziomie 1,5x.

BESI spodziewa się dużo mniejszej konkurencji, niż miało to miejsce w czasie ostatniego przetargu na częstotliwości 1800MHz. Zbliżający się przetarg na częstotliwości 800&2600MHz będzie miał formę aukcji, tak więc o wyniku zadecyduje cena. Zasady aukcji określają ograniczenia dla koncentracji częstotliwości (TPSA, Play i T-Mobile mogą ubiegać się o dwa bloki 5MHZ w częstotliwości 800MHz oraz trzy bloki 10MHz w częstotliwości 2600MHz, zaś Polkomtel tylko o jeden blok 5MHz w częstotliwości MHz), zobowiązania co do budowy sieci (pokrycie białych plam) oraz wysokość opłat początkowych (PLN 250 milionów za blok 5MHz w 800MHz oraz PLN 50 milionów za blok 10 MHz w częstotliwości 2600MHz). Aby skutecznie konkurować z ofertą LTE, każdy operator potrzebuje dwóch bloków 5MHz w częstotliwości 800MHz. Sieć Play (P4) jest słabo rozwinięta w rejonach słabo zaludnionych (białe plamy) i aby sprostać wymogowi pokrycia na częstotliwości 800MHz spółka potrzebowałaby nakładów kapitałowych w wysokości ok. 600 mln PLN (nie licząc
przynajmniej 600 mln PLN opłaty za spektrum). Dlatego uważamy, że Play raczej nie będzie zainteresowany udziałem w przetargu albo nie będzie jego agresywnym graczem. Nie zakładamy, by w wyścigu wystartował ktoś jeszcze. Oczekujemy zatem, że TPSA wyda 1,5 mld PLN (w porównaniu z 2,2 mld PLN zakładanym poprzednio) – 0,8 mld PLN na 800&2600MHz, 0.35 mld PLN na odnowę spektrum oraz 0,25 mld PLN na dzierżawę spektrum 1800 MHz.

BESI spodziewa się także poprawy wolnych przepływów gotówkowych, do 1,3 mld PLN w 2014 r. (po wyłączeniu sprzedaży WP) z 1,1 mld PLN w 2013 r., dzięki stabilizacji otoczenia telekomunikacyjnego, poprawie kluczowych wskaźników efektywności (nju.mobile, mniejsza ilość odejść klientów w segmencie głosowej telefonii stacjonarnej), dalszym cięciom kosztów (zmniejszenie liczby pracowników, ograniczenie bazy call center, konsolidacja zakupów, dzielenie się siecią), uproszczeniu struktury organizacyjnej (połączenie TPSA z PTC Centertel).

bEEDUele
spółka dnia
giełda
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)