Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Spółka dnia: KGHM będzie negocjował ze Skarbem Państwa

Podatek, który spółka chce renegocjować, kosztuje firmę dziennie około 7 milionów złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(materiały prasowe/kghm.pl)

W ciągu kilku ostatnich sesji spółka elektryzowała inwestorów. W poniedziałek dowidzieliśmy się o zmianach w zarządzie, natomiast w ostatnich kilkunastu godzinach podniesiona przez firmę została kwestia podatku od kopalin. Kurs akcji spółki w tym tygodniu na zmianę wzrasta i spada.

Wczoraj wieczorem pojawiła się informacja ze spółki, że widzi ona szansę na renegocjacje podatku od kopalin. Zmiany miałyby obowiązywać od początku 2014 roku. Aktualnie KGHM przekazuje dziennie do budżetu 7 milionów złotych. Dochody budżetu państwa zaplanowane na ten rok z tytułu tego podatku mają wynieść 2,2 miliarda złotych.

Z pewnością każde obniżenie tego obciążenia byłoby korzystne dla spółki. Na podstawie przedstawionych liczb widać, że Skarb Państwa pobiera dość sporą daninę. Do tego dochodzą oczywiście dochody z tytułu udziałów, których państwo ma ponad 30 procent. To jednak jest zapewnione przez kodeks spółek handlowych. Pozostaje jedynie kwestia wysokości wypłacanego zysku oraz generowanego nacisku w kwestii jego wysokości.

Jak spółka dokładnie zamierza renegocjować podatek nie wiadomo. Nie zostało podanych wiele konkretów w tej sprawie. Być może temat ten został wygenerowany aby zatrzeć wrażenie po nagłej zmianie zarządu.

Na początku tygodnia KGHM poinformował, że na wniosek prezesa Herberta Wirtha odwołano trzech członków zarządu. Był wśród nich Włodzimierz Kiciński, któy odpowiadał za finanse spółki. Prawdopodobne jest, że Skarb Państwa jako główny udziałowiec zakulisowo wnioskował o usunięcie osób, które mogłyby nie przystać na dużą wypłatę zysku.

Akcje potentat miedziowego podczas pierwszych dwóch sesji osiągnęły sporą zmienność. W poniedziałek notowania spółki wzrosły o 4,7 procent, natomiast we wtorek inwestorzy wyprzedawali jego akcje (spadek o 2,3 procent). Widać, że gracze z dużą ostrożnością podchodzą do spółki. Dzisiaj nastąpiło uspokojenie. Po trzech godzinach sesji akcje spółki spadają o 0,5 procent.

Notowania KGHM podczas pierwszych trzech sesji tego tygodnia Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Ostatnio wiele się mówi o przyszłych wynikach spółki. Aktualnie prowadzi ona analizy, które pozwolą odpowiedzieć na pytanie, czy prognoza zostanie zrealizowana. Wyniki rzeczywiste nie mają się różnić od przewidywań o więcej niż 10 procent. Na koniec 2013 roku zysk netto ma wynieść 3,2 miliarda złotych.

Jeżeli chodzi o działalność spółki, to KGHM jest w trakcie negocjacji długoterminowych umów z PGE, w sprawie dostaw energii z elektrowni Opole. Obaj prezesi nie zdradzają jednak szczegółów. Wiadomo natomiast, że producent miedzi zużywa rocznie 2,5-2,7 TWh energii.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tagi: kgh, spółka dnia, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz