Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Spółka dnia: Wyniki PKN Orlen w dół, a cena akcji w górę

Zarząd firmy zapowiedział rewizję strategii i poziom dywidendy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(orlen.pl)

Mniej niż rok wcześniej, ale więcej od oczekiwań. PKN Orlen podał dziś wyniki za pierwszy kwartał 2014 roku, które najwyraźniej spodobały się inwestorom. Zysk spółki obciążyła przede wszystkim strata w segmencie rafineryjnym.

W pierwszym kwartale 2014 roku czołowy gracz na rynku paliw w Polsce zarobił 64 miliony złotych. Jest to znacznie więcej od tego, ile spodziewali się analitycy. Średnia przewidywań eksportów przepytywanych przez Reutersa to 0,2 mln złotych, a przez PAP to 6 mln złotych.

Na poziomie głównej działalności (operacyjnej) zysk spółki wyniósł 254 mln złotych. Tutaj również było lepiej od oczekiwań. Trzeba jednak zauważyć, że rezultaty działalności są gorsze od tego, co mogliśmy obserwować po pierwszym kwartale 2013 roku. Wówczas firma zarobiła 149 mln złotych.

Spółka straciła 115 milionów złotych w segmencie rafineryjnym (rok wcześniej 34 mln zł straty). Poprawiła się natomiast kondycja segmentu detalicznego firmy. W pierwszych trzech miesiącach roku spółka na tej części działalności zarobiła 144 mln złotych (rok wcześniej 37 mln złotych zysku). Rafineria Możejki przyniosła spółce stratę w wysokości 89 mln złotych na poziomie EBITDA (zysk przed opodatkowaniem powiększony o amortyzację).

Inwestorzy pozytywnie zareagowali na wiadomości ze spółki. Dziś akcje PKN Orlen rosną po 2,5 godzinach sesji o około 2 procent. Zapewne spodobały się również zapewnienia zarządu.

Notowania PKN Orlen podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Spółka spodziewa się w drugim kwartale dalszego wzrostu marży rafineryjnej na której cały czas ponosi stratę. W minionych trzech miesiącach wzrosła ona z 2,7 USD do 5,8 USD. Dalszy wzrost Orlen tłumaczy niższymi cenami ropy na światowych rynkach oraz wzrost konsumpcji w USA i Europie.

Władze poinformowały również, że w drugiej połowie roku planują przeprowadzić aktualizację założeń co do strategi z 2012 roku. Zapowiedziano także wypłatę dywidendy o łącznej wartości 616 mln złotych, co daje 1,44 zł na jedną akcję.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: wyniki pkn orlen, spółka dnia, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz