Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
tp sa
24.07.2013 10:59

Spółka dnia: Zysk TP SA gwałtownie w dół. Akcje również

Wyniki są znacznie słabsze także od prognoz analityków, a spółka jest obecnie najsłabszym ogniwem w WIG20.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

Telekomunikacja Polska w drugim kwartale zarobiła na czysto 76 mln złotych. To ponad 70 procent mniej niż przed rokiem i około 20 procent poniżej prognoz analityków. Inwestorzy ruszyli do pozbywania się akcji telekomu.

Zysk netto TP SA w okresie od kwietnia do czerwca wyniósł 76 mln złotych. Dla porównania, w analogicznym okresie 2012 roku spółka zarobiła _ na czysto _ 255 mln złotych. Rynek oczekiwał spadku wyników, ale mniejszego. Średnia prognoz - ankietowanych przez PAP - analityków zakładała zysk netto na poziomie 96 mln złotych.

Niższy od oczekiwań był także wynik _ na poziomie _ EBITDA. Zysk przed potrąceniem odsetek od kredytów, podatków, deprecjacji i amortyzacji wyniósł 1,004 mld złotych, podczas gdy analitycy spodziewali się 1,031 mld złotych zysku.

Nieco wyższe od prognoz (3,281 mld złotych) były natomiast przychody spółki, które wyniosły 3,303 mld złotych. W ujęciu rocznym spadły one o 9,9 procent. Spadek byłby mniejszy (5,5 proc.) gdyby nie wpływ regulacji, w tym przede wszystkim obniżka stawek hurtowych dla połączeń komórkowych.

Pierwsza reakcja inwestorów była dość gwałtowna. Akcje TP SA na otwarciu notowań potaniały z 8 do 7,65 złotego, co w ujęciu procentowym oznacza spadek o niemal 4,5 procent. Obecnie sytuacja nieco się ustabilizowała, ale niespełna 2-procentowa przecena akcji TP SA spokojnie wystarcza, aby zapewnić spółce miano najsłabszego ogniwa w gronie blue chipów.

TP SA również dzisiaj poinformowała, że jej obecny prezes Maciej Witucki - po sześciu latach jego rządów w spółce - w ciągu kilku najbliższych miesięcy zamierza ustąpić ze stanowiska. Na jego miejsce Orange SA ma zaproponować Bruno Duthoit.

Telekomunikacja Polska jest liderem rynku telekomunikacyjnego w Polsce. TP SA oferuje zarówno usługi telefonii stacjonarnej, dostęp do internetu, transmisję głosu przez internet (VoIP), jak i - poprzez zależny od niej PTK Centertel - usługi telefonii komórkowej.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tagi: tp sa, spółka dnia, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz