Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Strategia PKN Orlen przewiduje potrzeby na ok. 205 mld zł środków pieniężnych

1
Podziel się

PKN Orlen szacuje, że zapotrzebowanie jego grupy kapitałowej na środki pieniężne do 2030 r., wynikające z założeń strategicznych, wyniesie łącznie ok. 205 mld zł, w tym: ok. 140 mld zł na wydatki inwestycyjne, ok. 40 mld zł na wypłatę dywidendy i pokrycie kosztów podatkowych oraz ok. 25 mld zł na pozostałe wydatki, podała spółka, prezentując nową strategię.

Strategia PKN Orlen przewiduje potrzeby na ok. 205 mld zł środków pieniężnych
bDAXaiTF

"Możliwości finansowe grupy kapitałowej Orlen do 2030 szacowane są na ok. 275 mld zł, w tym:

- ok. 195 mld zł przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej do 2030 roku,

- ok. 50 mld zł w ramach dodatkowej przestrzeni dłużnej w perspektywie roku 2030, przy zachowaniu wskaźnika dług netto / EBITDA na poziomie nie wyższym niż 2,0 - 2,5x,

bDAXaiTH

- ok. 30 mld zł dzięki dostępnym alternatywnym sposobom finansowania takimi jak m.in. project finance bez regresu, finansowanie unijne, współfinansowanie wybranych projektów z partnerami zewnętrznymi oraz obligacje hybrydowe" - czytamy w komunikacie.

Spółka uszczegóławia, że nakłady inwestycyjne w latach 2020-2030 w obszarze "Maksymalizacja wyników" wyniosą ok. 55 mld zł. Założono tu w poszczególnych obszarach działalności: Wydobycie - budowa portfela aktywów wydobywczych w gazie i rekonfiguracja obecnych aktywów; Rafineria - poprawa efektywności i konsolidacja aktywów rafineryjnych oraz dalszy rozwój biopaliw i biokomponentów; Detal paliwowy - rozbudowa sieci i oferty detalicznej; Dystrybucja energii / gazu -optymalizacja inwestycji w infrastrukturę energetyczną.

W obszarze "Strategiczny rozwój" nakłady to ok. 75 mld zł. W poszczególnych obszarach działalności założenia są następujące: Petrochemia - rozwój aktywów petrochemicznych: produkty bazowe, zaawansowane i polimery; Energetyka odnawialna - dynamiczny rozwój aktywów w morskiej i lądowej energetyce wiatrowej oraz fotowoltaice; Energetyka gazowa - rozwój aktywów w nowoczesnej energetyce gazowej; Detal pozapaliwowy - nowe kanały i zintegrowana oferta usług pozapaliwowych.

Wreszcie, obszar "Inwestowanie w przyszłość" zakłada ok. 10 mld zł nakładów. Zapisano tu następujące cele: Nowa mobilność - budowa pozycji w obszarach nowej mobilności; Recykling - rozwój technologii i budowa mocy w recyklingu oraz biomateriałach; Technologie wodorowe - zajęcie pozycji w transporcie i energetyce opartej na wodorze; Badania, rozwój i innowacje oraz rozwiązania cyfrowe.

bDAXaiTN

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 111,2 mld zł w 2019 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

bDAXaiUi
Źródło:
KOMENTARZE
(1)
Analityk
2 miesiące temu
W której kategorii są wydatki na sponsorowanie PiSisch imprez, dopłacanie do Rydzyka, kupowanie trupów takich jak Ruch, sypanie kasy do kopalń, elektrowni węglowych, przekopów mierzeii, portów lotniczych, wypłaty dla setek krewnych i znajomych, którzy o niczym nie mają pojęcia ale jakiś szmal muszą przytulić, odprawy dla karuzeli na dyrektorskich stanowiskach itd. Jakoś o tym nie było w strategii a to chyba teraz filar obecnej działalności ruchu. Bo drugi filar jest jasny, utrzymywanie absurdalnie wysokich marż i dojenie suwerena na cenach paliwa, w czasie gdy ropa jest tania jak nigdy.