Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

23-27 stycznia 2012 r. Wszystko wskazuje na to, że 100% stycznia będzie dla złota udane!

0
Podziel się:

Kolejny tygodniowy komentarz do rynku złota należy podsumować słowami - to był udany tydzień. Złoto nie tylko zdrożało, ale przede wszystkim zdołało zarówno odzyskać, jak i utrzymać psychologiczny pułap 1.700 dolarów za 1 uncję. W ciągu tygodnia wartość uncji złota wzrosła o 51 dolarów na uncji,...

Kolejny tygodniowy komentarz do rynku złota należy podsumować słowami - to był udany tydzień. Złoto nie tylko zdrożało, ale przede wszystkim zdołało zarówno odzyskać, jak i utrzymać psychologiczny pułap 1.700 dolarów za 1 uncję. W ciągu tygodnia wartość uncji złota wzrosła o 51 dolarów na uncji, zamykając tym samym piątkową popołudniową sesję kwotą o 73 USD na uncji wyższą aniżeli przed tygodniem.

Od pierwszego dnia tygodnia kurs złota o blisko 50% skrócił dystans do psychologicznej bariery 1.700 dolarów za 1 uncję. O ile w kolejnych dniach tygodnia czynnik ten nie był już tak kluczowy, to w poniedziałek pierwsze skrzypce grały waluty. Osłabienie dolara amerykańskiego przyczyniło się do wzrostów na złocie. Ponad 20-dolarowa w skali uncji, dodatnia zmiana wartości to efekt skoków na głównych parach walutowych. Eurodolar z 1,2884 do 1,3045, a dalej zarówno funt szterling, jak i szwajcarski frank umocniły się względem amerykańskiej waluty. Po wzrostach z początku tygodnia przez kolejne wszystkie sesje - od wtorku do środy włącznie - złoto regularnie traciło na wartości. Wpływ na to miały m.in. doniesienia ws. Grecji mówiące o tym, że Ateny mogą nie otrzymać kolejnej transzy pomocy dopóki nie podejmą odpowiednich kroków. Złoto zamknęło środową sesję kwotą 1.650 USD za uncję, co było ubiegłotygodniowym minimum cenowym metalu. Kluczowe dla rynku złota były jednak wydarzenia z drugiej połowy tygodnia.
Ogłoszenie Fed dotyczące wydłużenia czasu utrzymania stóp procentowych na niskim poziomie gwałtownie wywindowało ceny w sektorze metali szlachetnych. Tylko podczas porannej, czwartkowej sesji złoto zdrożało o kilkadziesiąt dolarów na uncji (+3,82%), osiągając tym samym pułap 1.700 USD/1 t oz. po raz pierwszy od początku grudnia 2011 r. Wzrostom na złocie sprzyjały waluty - eurodolar do 1,317, GBP/USD - z 1,5647 do 1,5713, USD/CHF - z 0,9222 do 0,9157, a USD/JPY - z 77,7938 do 77,2978. Uzyskane w czwartek wyniki złoto zdołało utrzymać do końca tygodnia. W obliczu przeważającej czerwieni głównych indeksów na międzynarodowych rynkach akcji, złoto zamknęło tydzień w Londynie kwotą 1.726 USD/1 t oz. - zaledwie o 1 dolara niższą od ubiegłotygodniowego maksimum ustalonego na zamknięciu czwartkowej sesji. Na giełdzie w Nowym Jorku pod koniec sesji kurs złota sięgnął 1.738,3 USD/1 t oz.

Złoto w przeliczeniu na polską walutę potaniało. Silne osłabienie dolara amerykańskiego nie pozwoliło polskiemu inwestorowi cieszyć się z powrotu wartości złotej uncji powyżej 1.700 dolarów za uncję. W poniedziałek za tę ilość żółtego kruszcu płacono 5.586,63 PLN, natomiast na zamknięciu piątkowej sesji - 5.551,33 PLN.

Bartosz Wojtczak Chief Analyst | Główny Analityk Inwestycje Alternatywne Profit S.A.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)