Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
bp
15.01.2011 14:10

BP wiąże się z Rosnieftem. Mierzą w Arktykę

Energetyczni potentaci podpisali umowę przewidującą utworzenie wspólnej spółki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Strocchi/CC/Flickr)

BP - dawne British Petroleum - i rosyjski, kontrolowany przez państwo koncern Rosnieft będą wspólnie eksploatować złoża ropy i gazu na rosyjskim szelfie arktycznym - donosi BBC.

Energetyczni potentaci podpisali umowę przewidującą utworzenie spółki o mieszanym kapitale założycielskim do wspólnej eksploatacji złóż na południowym obszarze Morza Karskiego o powierzchni ok. 125 tys. km kw. i wymiany ekspertyz.

Porozumienie nazywane jest przez obie strony _ globalnym strategicznym sojuszem _. Jego elementem jest przejęcie 5-proc. udziałów BP przez Rosnieft w zamian za przejęcie 9,5-proc. udziałów Rosnieftu przez BP.

*Amerykański kongresman *Edward Markey zasiadający w komisji Izby Reprezentantów ds. zasobów mineralnych wezwał amerykańskie władze federalne odpowiedzialne za regulację rynku energii do przeanalizowania umowy BP z Rosnieftem.
Jest to pierwsza na tak dużą skalę umowa podpisana przez BP od czasu katastrofalnego wycieku ropy na platformie wiertniczej Deepwater Horizon w Zatoce Meksykańskiej w kwietniu ubiegłym roku.

BP jest obecne na rosyjskim rynku od kilku lat jako właściciel 50 proc. udziałów w spółce typu joint venture TNK-BP, ale z powodu konfliktów z rosyjskimi oligarchami - udziałowcami, ówczesny szef TNK-BP Bob Dudley został zmuszony do wyjazdu z Rosji w 2008 roku.

Stosunki Dudley'a z Rosjanami poprawiły się po tym, jak latem ubiegłego roku został on szefem całego koncernu BP. Rosja jest dla BP bardzo ważnym krajem; około 1/4 produkcji ropy koncernu pochodzi z Rosji. O nowym porozumieniu BP z Rosnieftem Dudley mówi, że jest _ historyczne _:

_ - Ta wyjątkowa umowa jest wyrazem naszych długookresowych, strategicznych i coraz głębszych więzi z największym w świecie producentem surowców energetycznych _ - powiedział Dudley.

Nocny biznes Brytyjczyków i Rosjan. Zobacz relację ITN News:

Czyniąc aluzję do ubiegłorocznej katastrofy w Zatoce Meksykańskiej, Dudley powiedział, że _ w ubiegłym roku BP otrzymało bolesną lekcję i wyciągnęło z niej wnioski _. Zaprzeczył zarazem, jakoby BP szukało ratunku w Rosji po niepowodzeniach w USA.

Według ekspertów, rosyjska Arktyka ma potencjał produkcyjny porównywalny ze złożami Morza Północnego w najlepszym okresie. Krytycy wskazują, iż BP uzależnia się politycznie od Kremla - 75 proc. udziałów Rosnieftu należy do rosyjskiego skarbu państwa, a przejmując 5 proc. udziałów w BP, Rosjanie przejmują zarazem 5 proc. udziałów w globalnych aktywach BP, w tym w USA.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/106/t84586.jpg ) ] (http://manager.money.pl/strategie/case_study/artykul/najbardziej;nielubiane;firmy;w;usa,37,0,751397.html) Najbardziej nielubiane firmy w USA W czołówce doradca finansowy Citigroup, koncern naftowy BP i fast-foodowy potentat McDonald's.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t128613.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bp;traci;znowu;przez;wyciek;ropy;naftowej,129,0,750721.html) BP traci. Znowu przez wyciek ropy naftowej Po awarii ropociągu zmniejszyli produkcję o 95 proc. na swym największym polu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/214/t96982.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/waszyngton;pozywa;bp;za;wielki;wyciek;ropy,53,0,736821.html) Waszyngton pozywa BP za wielki wyciek ropy Koncern już wcześniej odłożył 20 mld dolarów na rekompensaty za katastrofę.
Tagi: bp, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, surowce, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz