Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Cena ropy rośnie z powodu nierównowagi na rynku

0
Podziel się:

Kontrakty terminowe na ropę naftową rozpoczęły tydzień od wzrostów, po tym jak OPEC dał do zrozumienia, iż wielkość produkcji ropy pozostanie bez zmian i że nie należy się spodziewać zwiększenia wydobycia latem, kiedy popyt na surowiec zaczyna rosnąć.

Cena ropy rośnie z powodu nierównowagi na rynku
(PAP/EPA)

Kontrakty terminowe na ropę naftową rozpoczęły tydzień od wzrostów, po tym jak OPEC dał do zrozumienia, iż wielkość produkcji ropy pozostanie bez zmian i że nie należy się spodziewać zwiększenia wydobycia latem, kiedy popyt na surowiec zaczyna rosnąć.

Kwotowania Light Sweet na New York Mercantile Exchange (NYMEX) wzrosły o $0,76 (+0,6%) do poziomu $127,05 za baryłkę. W Londynie wartość baryłki Brent wzrosła o $0,07 do $125,06, także reagując na zapowiedzi kartelu. Warto zwrócić uwagę na fakt, że dzień wcześniej Arabia Saudyjska zwiększyła wydobycie o 300 000 baryłek, ale rynek całkowicie zignorował ten wzrost.

Od dłuższego czasu inwestorzy skupiają większą uwagę na stosunek popytu do podaży ropy naftowej niż na rynek walutowy. W ciągu ostatnich kilku tygodni ropa naftowa drożała, ponieważ popyt na paliwo w Europie i Azji znacząco przewyższa bieżącą podaż. Warto pamiętać, że w tym samym czasie waluta amerykańska odrobiła część strat do euro, spadając ze szczytu w rejonie $1,60 do aktualnych kwotowań na poziomie $1,5590.

Obserwując fundamenty, widać, że rynek ropy naftowej będzie reagował na inwestycyjny popyt ze strony funduszy, a coraz więcej analityków uważa, że problemy gospodarcze w USA nie spowodują spadku światowego popytu na ,,czarne złoto". Od początku 2008 roku cena ropy naftowej wzrosła już o 29,0% z powodu rosnącego popytu ze strony krajów o rozwijających się gospodarkach, słabego wzrostu nowych dostaw oraz niestabilnej sytuacji politycznej w niektórych krajach-producentach.

Analiza techniczna: podczas wczorajszej sesji cena ropy zdołała pokonać poziom $126,15 za baryłkę. Cena w dalszym ciągu znajduje się powyżej 55-sesyjnej średniej kroczącej, co potwierdza średnioterminowy trend wzrostowy na rynku. Na dziennym wykresie wskaźnik ADX także potwierdza up-trend w postaci rosnących oscylatorów. Siła trendu pozostaje w horyzontalnym położeniu na poziomie 33 punkty.

W średnim terminie oczekujemy kontynuacji wzrostów do poziomu $130,0 za baryłkę. W związku z powyższym do końca tygodnia preferujemy długie pozycji i kupujemy kontrakt po bieżącej cenie. Cel dla długich pozycji to $129,50 za baryłkę. Stop dla długich pozycji ustawiamy o $2,5 poniżej ceny wejścia.

Z*ŁOTO*

Początek tygodnia charakteryzował się wzrostem cen ,,złotych" kontraktów. Przyczynę wzrostów należy upatrywać w słabości dolara oraz w drożejącej ropie naftowej. Na giełdzie COMEX czerwcowe kontrakty terminowe podskoczyły o $5,90 do $905,80 za uncję.

Osłabienie dolara było głównym czynnikiem określającym kierunek dla notowań złota. Warto pamiętać, że za każdym razem, kiedy indeks dolara rośnie w kierunku 74,50-74,15 punktu okazuje to silną presję na ,,złote" kontrakty. Wskaźnik inflacji w dalszym ciągu powoduje obawy inwestorów w związku z drożejącą żywnością. Wskaźnik cen konsumentów w USA wzrósł w kwietniu o 0,2%, a wskaźnik bazowy (bez żywności i energii) o 0,1%.

Analiza techniczna: z technicznego punktu widzenia na 4H wykresie cena złota przebiła od dołu 55-sesyjną średnia kroczącą na poziomie $878,00 za uncje, co przyśpieszyło wzrost powyżej kluczowego oporu $900,00 za uncję. Jednak już na dziennym wykresie cena w dalszym ciągu znajduje się poniżej średniej, która przebiega w okolicach $935,00 za uncję. Średnie na ADX zaczęły się krzyżować potwierdzając up-trend z siłą na poziomie 38 punktów. Bollinger Bands na 4H kieruje się do góry, potwierdzając ruch w górę w krótkim terminie.

Z związku z powyższym w średnim terminie preferujemy długie pozycje. Jeżeli podczas dzisiejszej sesji cena wzrośnie powyżej $906,50 za uncję otwieramy długą pozycję z celem $970,85 za uncję. Stop dla krótkich pozycji najlepiej schować nieco poniżej $885,00 za uncję.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)