Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ceny ropy
28.10.2016 09:32

Ceny ropy spadły o ponad 2 proc. w tydzień. Los porozumienia producentów w rękach Arabii Saudyjskiej

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku są w piątek rano niemal bez zmian w porównaniu z poprzednim dniem. W tym tygodniu spadły jednak o aż 2,1 proc. W piątek w Wiedniu komitet OPEC omówi sprawę wysokości kwot ropy dostarczanej przez kraje kartelu. Analitycy zauważają, że porozumienie o ograniczeniu produkcji zależne jest od Arabii Saudyjskiej, a zbyt dużo krajów nie chce cięć.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/FOTOLINK)

Baryłka ropy West Texas Intermediate jest wyceniana w Nowym Jorku po 49,71 dolarów, po spadku o 1 cent. Europejska ropa Brent na giełdzie paliw w Londynie drożeje o 1 cent do 50,48 dolarów za baryłkę. Oba rodzaje ropy osiągnęły w środę swoje najniższe notowania od trzech tygodni.

Notowania ropy

W Wiedniu zbiera się komitet Organizacji Państw Eksporterów Ropy Naftowej (OPEC), aby ustalić kwoty zmniejszenia produkcji dla członków kartelu.

W sobotę do obrad OPEC i innych dostawców ropy, w tym Rosji, dołączy też Brazylia. Kartel chce zachęcić innych dużych producentów ropy, aby przyłączyli się do planowanego zmniejszenia dostaw surowca.

Arabia Saudyjska i kraje zatoki Arabskiej chcą zmniejszyć dostawy ropy o 4 proc. z notowanych przez nie najwyższych poziomów - podają nieoficjalnie agencje.

- Na rynkach są obawy o to, czy uda się wyegzekwować ustalenia, dotyczące kwot produkcji - mówi Chris Weston, główny strateg rynku w IG Ltd. w Melbourne. - Jeśli doszłoby do takiego porozumienia, to ceny ropy mogą pokonać pułap 52 dolarów za baryłkę, a potem jeszcze wyższe poziomy - dodaje.

- Z Irakiem i Iranem, które mówią, że nie chcą ciąć produkcji z różnych powodów i Rosją, która zgadza się tylko na zamrożenie produkcji, a nie jej cięcie, odpowiedzialność za porozumienie spada na Arabię Saudyjską - powiedział Agencji Reutera Jeffrey Halley, starszy analityk Rynku w firmie brokerskiej OANDA w Singapurze.

W całym tygodniu ceny ropy w USA spadły, jak do tej pory, o 2,1 proc. i będzie to pierwszy tygodniowy spadek notowań ropy w ciągu ostatnich 6 tygodni.

Tagi: ceny ropy, giełda, wiadomości, gospodarka, surowce, najważniejsze, gospodarka światowa, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-10-2016

jurekNa świecie spadają a w Polsce jak zwykle rosną

28-10-2016

polakGra na upadek rubla i upadek Rosji nie powiodła się. teraz mają zagwosytkę :)

28-10-2016

Antonio Bojojoj ... wielkie larum podnoszą bo im ropa naftowa tanieje ,tylko dlaczego nie tanieje dla nas kierowców ? Baryłka była po 130$ - litr na stacji … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (20)