Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Bartosz Wojtczak
|

Ceny srebra nie zachwyciły

0
Podziel się:

Po bardzo dobrej końcówce listopada, przez cały poprzedni tydzień cena srebra utrzymywała się poniżej poziomu 10,00 USD za uncję.

Ceny srebra nie zachwyciły
(PAP/EPA)

Po bardzo dobrej końcówce listopada, przez cały poprzedni tydzień cena srebra utrzymywała się poniżej poziomu 10,00 USD za uncję.

Od poniedziałku do piątku uncja białego kruszcu potaniała o 0,45 USD, zamykając tym samym piątkową sesję kwotą o 0,66 USD na uncji niższą aniżeli przed tygodniem.

W poniedziałek na giełdzie w Londynie za uncję srebra płacono 9,91 USD, czyli jej wartość względem ceny zamykającej wcześniejszy tydzień spadła o 0,21 USD na uncji. Powodem spadków była realizacja zysków ze strony inwestorów po wcześniejszym, bardzo dobrym tygodniu. Do spadków przyczyniła się również sytuacja na rynku walutowym, gdzie względem kluczowych walut umacniał się dolar amerykański.

Tym samym wskaźnik eurodolara spadł do 1,2617. Jednocześnie deprecjacji uległ kurs pary GBP/USD, odnotowując gwałtowny spadek z 1,5384 do 1,4887. Ponadto spadki na metalach szlachetnych potęgowała zniżka obejmująca również inne sektory rynku surowcowego. Spadek koniunktury w sektorze przemysłowym negatywnie wpływał na notowania miedzi, zaś ropa naftowa taniała po tym, jak OPEC odłożył o decyzję o cięciu produkcji ,,czarnego złota" o dwa tygodnie. Ponadto cenę srebra ciągnął w dół żółty kruszec, który przełamał wsparcie na poziomie 800 USD za uncję.

Kolejnego dnia miał miejsce masowy odwrót od surowców. Taniała ropa naftowa, metale przemysłowe, żywność, a w ślad za nimi metale szlachetne. Srebro potaniało o 5% - do 9,41 USD/1 oz., co jak się później okazało było ubiegłotygodniowym minimum cenowym kruszcu.

W środę i czwartek biały kruszec zyskiwał na wartości głównie za sprawą słabnącego dolara amerykańskiego. Wskaźnik eurodolara wzrósł do 1,2773, zaś za jednego dolara trzeba było zapłacić już tylko 92,2400 jenów japońskich. Pozytywnie na metale szlachetne wpływała także drożejąca ropa naftowa (która mimo wzrostów wciąż znajdowała się poniżej poziomu 50 USD za baryłkę).

W końcówce tygodnia miało miejsce odreagowanie, którego rozmiar spotęgowało osłabienie europejskiej waluty (EUR/USD spadł poniżej 1,2700). Tym samym kruszec zamknął tydzień kwotą 9,46 USD/1 oz.

W przeliczeniu na rodzimą walutę, w poniedziałek na giełdzie w Londynie za uncję białego kruszcu płacono 30,06 PLN, natomiast na zamknięciu piątkowej sesji ta sama ilość srebra kosztowała 28,83 PLN.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)