Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Bartosz Wojtczak
|

Ceny srebra spadły o 2 dol. na uncji

0
Podziel się:

Ostatni tydzień okazał się być niepomyślnym dla całego sektora metali szlachetnych. Notowania białego kruszcu podążały w ślad za tracącym na wartości złotem.

Ceny srebra spadły o 2 dol. na uncji
(EPA/PAP)

Ostatni tydzień okazał się być niepomyślnym dla całego sektora metali szlachetnych. Notowania białego kruszcu podążały w ślad za tracącym na wartości złotem.

Srebru udało się przełamać barierę na poziomie 900 USD za uncję, jednakże w ciągu tygodnia towarzyszyły regularne spadki.

Od poniedziałku do piątku srebro potaniało o 1,86 USD na uncji, zamykając tym samym piątkową sesję kwotą o blisko 2 USD na uncji niższą niż przed tygodniem (-1,98 USD).

W poniedziałek na giełdzie w Londynie za uncję białego kruszcu płacono 13,06 USD, czyli jej wartość względem ceny zamykającej wcześniejszy tydzień spadła o 0,12 USD. Do spadków w dużej mierze przyczyniła się sytuacja na rynku walutowym, gdzie bardzo silnie umocniła się amerykańska waluta. Wskaźnik eurodolara spadł w poniedziałek do 1,4412 (z 1,4513), zaś dolar umacniał się także względem innych, kluczowych walut. Kurs funta brytyjskiego względem dolara spadł z 1,8273 do 1,8043. Ponadto negatywnie na notowania metali szlachetnych wpływała ropa naftowa. W poniedziałek jej ceny spadały z powodu obaw inwestorów co do planu ratunkowego rynku finansowego USA.

Obawy dotyczyły kwoty 700 miliardów dolarów, która może nie zapobiec spowolnieniu gospodarczemu Stanów Zjednoczonych Ameryki, co obniży popyt na benzynę. Tym samym londyńska baryłka brent potaniała o ponad 4 USD - spadła poniżej poziomu 100 USD za baryłkę (99,51 USD/b). Ponadto spadki srebra potęgowała deprecjacja ogarniająca cały rynek surowcowy. Na wartości traciły także metale przemysłowe oraz zboża. Miedź potaniała o ponad 2%, ołów - 3%, zaś kukurydza blisko 2,5%.

We wtorek głównym czynnikiem obniżającym wartość surowców był dolar amerykański, który gwałtownie umocnił się względem euro. Wskaźnik EUR/USD spadł z 1,4412 do zaledwie 1,4119. Ponadto odrzucenie planu Paulsona przez amerykański Kongres wywołało mocny spadek wartości ,,czarnego złota", które silnie skorelowane z metalami szlachetnymi pociągnęło ich notowania w dół.

We wtorek na giełdzie w Londynie uncja białego kruszcu przełamała psychologiczną barierę 13,00 USD za uncję, zamykając sesję kwotą 12,96 USD za uncję. Pod koniec tygodnia notowania srebra podążały w ślad za złotem, które od poniedziałkowego popołudnia straciło na wartości blisko 80 USD na uncji. Przy tym wskaźnik eurodolara spadł do 1,3782. 11,20 USD/1 oz. - kwota, którą biały kruszec zamknął piątkową sesję jest zarazem najsłabszym notowaniem od 17 września bieżącego roku.

W przeliczeniu na rodzimą walutę, w poniedziałek na giełdzie w Londynie za uncję białego kruszcu płacono 30,60 PLN, natomiast na zamknięciu piątkowej sesji ta sama ilość srebra kosztowała 27,46 PLN.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)