Notowania

gaz
10.11.2009 12:35

Eksport rosyjskiego gazu do Europy spadł o 24 procent

Gazprom szacuje, że w skali całego roku spadek wyniesie 10 procent.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

W pierwszej połowie 2009 roku eksport rosyjskiego gazu do Europy wyniósł 76,2 mld metrów sześciennych.

Gazprom przewiduje, że w tym roku sprzeda do krajów Europy Środkowej, Zachodniej i Południowej 142,5-143 mld metrów sześc. gazowego paliwa (o 10 proc. mniej niż w roku ubiegłym).

Według zastępcy dyrektora generalnego Gazprom Eksportu, Siergieja Czełpanowa, europejscy partnerzy Gazpromu odbiorą w 2009 roku o 8-9 mld metrów sześciennych gazu mniej niż wynoszą dolne limity w ich kontraktach z rosyjskim koncernem.

Gazprom prognozuje, że średnia cena błękitnego paliwa dla Europy w tym roku wyniesie 286 dolarów za 1000 metrów sześc. Za nieodebrany w 2009 roku przez europejskich kontrahentów gaz rosyjski monopolista może otrzymać dodatkowo 2,1 mld dolarów.

Dziennik _ Wiedomosti _ przekazuje, że niemiecki E.On-Ruhrgas oraz włoskie Eni i Enel nie komentują sytuacji wokół nieodebranego gazu. Natomiast francuski GdF Suez oświadczył, że wywiąże się z zobowiązań wynikających z kontraktu.

Czełpanow nie wyklucza, że sytuacja z nieodbieraniem przez partnerów w Europie całości zamawianego surowca może się powtórzyć w 2010 roku, jednak w mniejszej skali._ Wiedomosti _ podają, że minimalna wielkość dostaw dla kontrahentów z Europy Środkowej, Zachodniej i Południowej na przyszły rok wynosi 160 mld metrów sześc. gazu.

    * [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
    * [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: gaz, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, surowce, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz