Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozstrzygnięcie sytuacji na rynkach surowcowych

0
Podziel się:

Najważniejszą informacją ubiegłego tygodnia zarówno dla rynku walutowego, jaki surowcowego była decyzja FED w sprawie stóp procentowych.

Rozstrzygnięcie sytuacji na rynkach surowcowych

Najważniejszą informacją ubiegłego tygodnia zarówno dla rynku walutowego, jaki surowcowego była decyzja FED w sprawie stóp procentowych.

Zgodnie z tym, co pisaliśmy w ostatnim komentarzu na wykresach wielu towarów powstały formacje sugerujące możliwość wystąpienia większego ruchu. Tak tez się stało po tym jak FED we wtorek podjął decyzje o obniżce kosztu pieniądza o 25 punktów.

Wielu inwestorów liczyło na bardziej zdecydowane działanie i obniżkę o 50 punktów. W wyniku ich reakcji główne indeksy w USA spadły ponad 2 % , co więcej znaczne pogorszeni atmosfery z tamtego dnia trwa do dziś. Wzrost awersji do ryzyka spowodował także znaczne spadki giełd i walut rynków wschodzących. Inwestorzy ponownie przenosili kapitał z tych inwestycji w dolara.

Aprecjacja amerykańskiej waluty przyczyniła się z kolei do spadków cen na rynkach surowcowych.

Jednym z towarów, który najbardziej zareagował na zawirowania z minionego tygodnia było srebro. Cena uncji spadła w ciągu trzech ostatnich sesji do 13,7 USD.

Warto tutaj wspomnieć o skuteczności wspomnianego przez nas oporu na poziomie 14,5 USD. Znaczny spadek cen był spowodowany nieudanymi próbami wyjścia kursu powyżej tej ceny. Obecnie w dalszym ciągu podtrzymujemy nasza prognozę spadku w okolice 13 - 13,3 dolara za uncję.

Zgodnie z prognozą zachowują się także ceny złota. Cena uncji tego kruszcu nie zmieniła się znacząco w ciągu ostatnich sesji i w dalszych ciągu pozostaje w formacji trójkąta. Dopiero spadek poniżej 783 dolarów może oznaczać rozpoczęcie większej korekty z zasięgiem nawet do 720 USD.

Przebiera tam także bardzo ważna średnia krocząca z 45 tygodni. Dlatego też gdyby po ewentualnej deprecjacji w okolice tych poziomów kurs zaczął wykazywać oznaki siły, będzie można przychylniej spojrzeć na inwestycje w złoto. W dłuższym terminie pozostaje ono inwestycją o możliwej wysokiej stopie zwrotu, szczególnie wobec wzrastającego ryzyka większego kryzysu w USA.

Dużą zmiennością charakteryzowały się w minionym tygodniu notowania ropy. Po znacznym wzrośnie ceny w środę kurs zatrzymał się na poziomie 94,5 USD za baryłkę. Kolejne sesje przyniosły już jednak spadek cen. Trudno tu szukać jakiś fundamentalnych przyczyn takich ruchów. Obecnie wielu uczestników na rynku ropy to spekulacji, którzy handlują kontraktami tak jak każdym innym instrumentem finansowym. Wielu z nich po prostu podąża za trendem i dlatego też wzrosty z ostatnich tygodni były tak dynamiczne.

Obecnie jednak wielu z tych inwestorów może obawiać się widocznej na wykresie w skali dziennej formacji głowy z ramionami. Sygnałem sprzedaży będzie tu dopiero spadek poniżej 87 dolarów, jednak zasięg tego ruchu może obniżyć cena nawet w okolice 76 USD za baryłkę. Co ciekawe na tym poziomie podobnie jak na złocie przebiega istotna na rynkach surowcowych średnia 45 tygodniowa.

Wzrosty cen miedzi zostały natomiast powstrzymane przez opór na poziomie 700 USD na tonę. Był to kluczowy moment i odpadnięcie od niego zwiększa prawdopodobieństwo zrealizowania scenariusza, o którym pisaliśmy już ponad miesiąc temu, czyli spadków w okolice 5000 dolarów za tonę.

Wygląda, więc na to, że w tym roku ostatni miesiąc wakacji nie będzie udany zarówno na rynku kapitałowym jak i surowcowym. Obecnie zajmowanie długich pozycji jest niezwykle ryzykowną strategią ,,łapania dołków". W większości przypadku jest ona jednak nieskuteczna.

surowce
dziś w money
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
TMS Brokers
KOMENTARZE
(0)