Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE dofinansuje budowę ropociągu Odessa-Brody

0
Podziel się:

Unia Europejska przeznaczy 495 mln zł na budowę rury, przede wszystkim po polskiej stronie.

UE dofinansuje budowę ropociągu Odessa-Brody
(jakesmome/CC/Flickr)

*Spółka Nowa Sarmatia podpisała wstępną umowę z Instytutem Nafty i Gazu na unijne dofinansowanie przedłużenia ropociągu Odessa-Brody - poinformował prezes Nowej Sarmatii Marcin Jastrzębski. Unia Europejska przeznaczy 495 mln zł na budowę rury, przede wszystkim po polskiej stronie. *

W czerwcu okaże się, czy spółka podpisze już finalną umowę na dofinansowanie.

Prezes Sarmatii zakłada, że przedłużony ropociąg ruszy w 2014 roku. Na początku ma przetłaczać 5 mln ton ropy do Kralup (rafineria Orlenu w Czechach), docelowo - w ocenie Jastrzębskiego - mogłoby nim przepływać nawet 40 mln ton ropy rocznie. Tylko na potrzeby rafinerii w Polsce, ropociągiem tym mogłoby trafiać 8-10 mln ton ropy rocznie.
Krakowski Instytut Nafty i Gazu wdraża działania związane z bezpieczeństwem energetycznym w unijnym Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko (POIŚ). Nowa Sarmatia odpowiada za inwestycję ropociągu Odessa-Brody-Płock-Gdańsk, którym w stronę Europy ma popłynąć kaspijska ropa. Tworzy ją pięć koncernów z Polski, Gruzji, Ukrainy, Azerbejdżanu i Litwy.

_ - Zgodnie z unijnymi przepisami maksymalnie kilkanaście procent z tej kwoty (dofinansowania z UE) możemy przeznaczyć na budowę odcinka na Ukrainie _ - dodał Jastrzębski. W jego ocenie koszt całej inwestycji wyniesie około 1,8 mln zł. _ - Jeszcze w tym roku chcemy wykonać studium wykonalności polsko-ukraińskiego odcinka na potrzeby UE; podpisana umowa zobowiązuje nas też do opracowania raportu oddziaływania na środowisko _ - powiedział Jastrzębski.

_ - W połowie roku ocenimy wykonanie prac i od tej oceny będzie zależeć utrzymanie inwestycji na liście kluczowych projektów _ - zapowiedział wiceminister gospodarki Rafał Baniak. Ministerstwo Gospodarki jest tzw. instytucją pośredniczącą, odpowiedzialną za projekty energetyczne w POIŚ. Baniak dodał, że w związku z tym w czerwcu należy oczekiwać podpisania właściwej, a nie wstępnej umowy na unijne dofinansowanie dla przedłużenia Odessa-Brody.

Obecnie ropociąg tłoczy rosyjski surowiec w odwrotną stronę - z Brodów na zachodzie Ukrainy w kierunku Odessy. Gdyby kierunek ten został odwrócony, a rura przedłużona, to ropa znad Morza Kaspijskiego mogłaby trafiać do Gruzji, a stamtąd tankowcami do Odessy. Z kolei z Odessy ropa mogłaby być dostarczana rurociągiem aż do Gdańska przez Brody, Adamowo i Płock. Dotychczas dostawy ropy zadeklarował Azerbejdżan.

Rozmowy z Ukrainą na temat tego przedsięwzięcia trwają już od kilku lat. W połowie stycznia w Batumi uczestnicy konferencji energetycznej z Litwy, Polski, Ukrainy, Gruzji, Azerbejdżanu, Turkmenistanu, Kazachstanu, Turcji, Bułgarii oraz Rumunii podpisali wspólne oświadczenie o dostawach kaspijskiej ropy przez Gruzję do Europy rurociągiem Odessa-Brody-Płock-Gdańsk. Na konferencji przedstawiono studium wykonalności projektu.

giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)