Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielkie złoża gazu łupkowego na północy Polski

0
Podziel się:

Trzy czwarte woj. pomorskiego może być na złożach.

Wielkie złoża gazu łupkowego na północy Polski
(lagereek/iStockphoto)

Potencjalnie trzy czwarte województwa pomorskiego może być położone na złożach gazu łupkowego. Taki teren obejmują wydane koncesje na poszukiwanie gazu. Pierwszy odwiert ma być wykonany jeszcze w czerwcu w gminie Nowa Wieś Lęborska.

Dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego Urzędu Marszałkowskiego woj. pomorskiego Tomasz Parteka powiedział, że zasoby są teraz dokumentowane; firmy poszukiwawcze przygotowują się do wykonania pierwszych odwiertów.

W ciągu ostatnich 2 lat resort środowiska wydał około 60 koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce, głównie amerykańskim firmom - Exxon Mobil, Chevron. Maraton, ConocoPhillips i kanadyjskiej Lane Energy. 11 koncesji ma też Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.
Najszybciej na terenie województwa ma się rozpocząć odwiert w miejscowości Łebień w gminie Nowa Wieś Lęborska.

Kolejny ma być wykonywany w gminie Cedry Wielkie pod Gdańskiem. Oba odwierty ma robić kanadyjska firma Lane Energy.

Parteka powiedział, że odwierty poszukiwawcze mogą być robione przez 4 lata. Później, w zależności od wyników poszukiwań, firmy mogą wystąpić o koncesje na wydobycie gazu. Jego zdaniem, ewentualna eksploatacja może się rozpocząć nie wcześniej niż za kilkanaście lat.

_ - Wiadomo, że na terenie województwa gaz jest, ale nie wiadomo ile i jak opłacalne będą to złoża _ - zaznaczył.

Wójt gminy Cedry Wielkie Janusz Goliński przyznał, że _ informacja o ewentualnych złożach jest dobra dla gminy, ale woli studzić emocje niż planować wydatki za pieniądze, których jeszcze nie ma _.

Jego zdaniem byłby to duży impuls dla gminy, gdzie większość rolników żyje z dopłat unijnych. Na terenie gminy Cedry Wielkie planowanych jest kilkanaście odwiertów poszukiwawczych.

Według niektórych ekspertów, w Polsce może być od 1,4 do nawet 3 bln m sześc. gazu uwięzionego w łupkach. Dla porównania, ilość gazu w konwencjonalnych złożach szacuje się w Rosji na 47 bln, w Katarze - 14 bln, a w Iraku - 3 bln.

Jednak zdaniem geologa Państwowego Instytutu Geologicznego Huberta Kiersnowskiego, w Polsce może być około 150 mld m sześc. gazu łupkowego. _ - Choć to 10 proc. tego, co szacują eksperci, to i tak więcej niż mamy zasobów gazu wydobywanego w złożach konwencjonalnych _ - powiedział geolog.

Wiceminister środowiska, główny geolog kraju Henryk Jezierski oceniał wcześniej, że za 5 lat dowiemy się, czy i ile mamy gazu łupkowego w Polsce, a przygotowania do eksploatacji rozpoczną się najwcześniej za 10 do 15 lat.

Konwencjonalny gaz ziemny gromadzi się w stosunkowo łatwych do eksploatowania tzw. pułapkach złożowych, czyli porowatych i przepuszczalnych skałach zbiornikowych. Z kolei gaz w łupkach jest zgromadzony w mało przepuszczalnych strukturach skalnych, określanych jako łupki. Jego wydobycie wymaga specjalnych technologii i jest droższe.

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak poinformował wcześniej, że w Ameryce koszt wydobycia gazu łupkowego jest na poziomie 240 dolarów za tysiąc metrów sześciennych, zaś wydobycie tej samej ilości gazu tradycyjnego w Polsce kosztuje około 100 dolarów; import gazu rosyjskiego jest na poziomie około 240 dolarów.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)