Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Złoto: komentarz tygodniowy

0
Podziel się:

Korekta na rynkach akcji w zeszłym tygodniu nadal odbijała się echem na cenie złota.

bEJzzWmt

Korekta na rynkach akcji w zeszłym tygodniu nadal odbijała się echem na cenie złota. Kruszec ten stracił na światowych giełdach w wyniku tego, iż inwestorzy potrzebowali środków na pokrycie strat wygenerowanych na skutek strat na giełdach papierów wartościowych.

Tylko inwestorzy z amerykańskiego Street Tracks Gold Trust - dokonali sprzedaży o wartości $617 mln. Zobaczmy zatem jak kształtowały się ceny:

W poniedziałek na giełdzie londyńskiej uncja złota kosztowała 638,00 USD i było to o prawie 14 USD mniej niż na zamknięciu w piątek. Poniedziałek był z rzędu piątym dniem spadku wartości złota, co było najdłuższym okresem spadków od połowy września. We wtorek ceny wreszcie ruszyły w górę. Fizyczny popyt sprawił, że uncja złota tego dnia kosztowała już 643,75 USD. Wiązało się to z tym, że również giełdy papierów wartościowych zaczęły odrabiać wcześniejsze straty. Poprawa na azjatyckim jak również amerykańskim rynku akcji wpłynęła pozytywnie na rynek złota. Uncja tego kruszcu w środę kosztowała 646,40 USD. Czwartek był kolejnym dniem powolnego odzyskiwania pozycji przez ten kruszec - tego dnia uncja złota warta była 654,25 USD. Taki wzrost był sygnałem dla inwestorów krótkoterminowych by realizować zyski. Techniczna wyprzedaż sprawiła, że złoto zakończyło tydzień ceną 652,25 USD za uncję.

bEJzzWmv

W przeliczeniu na złotówki ceny wyglądały następująco: W poniedziałek uncja złota warta była 1904,36 PLN i do czwartku jej wartość wzrosła - do 1934,02 PLN. W piątek cena nieco spadła i tydzień zamknął się na wartości 1924,59 PLN.

Akcje w Japonii w poniedziałek odnotowały najpoważniejszy spadek od prawie 9 miesięcy tracąc przeszło 166 miliarda USD wartości akcji. Europejski index Stoxx 600 spadł o 7,7% od poprzedniego tygodnia. Na takie wydarzenia rynkowe ludzie reagują nerwowo i zamykają swoje pozycje inwestycyjne odkładając część gotówki na konta bankowe. Mimo to ostatnią obniżkę cen należy traktować jako ostrą korektę, po której powinien nadejść wzrost cen. Złoto straciło około 8% od osiągnięcia najwyższej wartości od 9 miesięcy czyli $689 w poprzedni poniedziałek. Niektórzy dealerzy uważają iż złoto czerpało siłę z zakupów dokonywanych przez łowców okazji, jubilerów oraz inwestorów. Na tym poziomie cenowym należy się spodziewać powrotu do gry łowców okazji.

Przypomnijmy także, że produkcja złota w RPA spadła o 7,5% w poprzednim roku co było największym tego typu spadkiem od 1922 roku. Produkcja wyniosła 8,85 mln uncji w 2006, w porównaniu do 9,56 mln rok wcześniej. Większość złota wydobywana jest tam metodą głębinową , w niektórych przypadkach złoża znajdują się przeszło 2 mile pod ziemią. Więc im głębiej złoża się znajdują, tym droższe staje się pozyskiwanie kruszcu. Koszty wydobycia wzrosły w zeszłym roku o 12%.

bEJzzWmW
KOMENTARZE
(0)