Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Bartosz Wojtczak
|

Złoto w centrum zainteresowania

0
Podziel się:

Ostatni tydzień był stosunkowo pomyślny dla całego sektora metali szlachetnych. Tydzień na plusie zakończyły zarówno złoto, jak i srebro.

Złoto w centrum zainteresowania
(PAP/EPA)

Ostatni tydzień był stosunkowo pomyślny dla całego sektora metali szlachetnych. Tydzień na plusie zakończyły zarówno złoto, jak i srebro.

Od poniedziałku do piątku złoto zyskało ponad 25 USD na uncji, zamykając tym samym piątkową popołudniową sesję kwotą o 37,5 USD na uncji wyższą niż przed tygodniem, powracając tym samym powyżej poziomu cenowego 800 USD/1 oz.

W poniedziałek rano na giełdzie w Londynie za uncję żółtego kruszcu płacono 797,50 USD, czyli jej wartość względem ceny zamykającej wcześniejszy tydzień wzrosła o 11 USD na uncji. Znaczący wpływ na wzrosty miała sytuacja na rynku walutowym, gdzie osłabieniu uległa amerykańska waluta. Kurs dolara względem jena japońskiego spadł ze 110,5000 do 110,1200. Wzrósł także wskaźnik eurodolara. Ponadto pozytywnie na notowania metali szlachetnych wpłynęła ropa naftowa, która drożała z powodu sztormu nad Zatoką Meksykańską. Dodatkowo wzrosty spotęgował pozytywny ruch na całym rynku surowcowym, gdzie na wartości zyskiwały także metale przemysłowe. Jednakże popołudniu żółty kruszec nie zdołał przełamać psychologicznej bariery na poziomie 800 USD za uncję, zamykając poniedziałkową sesję kwotą 796,25 USD za uncję.

Na wtorkowej porannej sesji na londyńskiej giełdzie uncję złota wyceniano na 791,00 USD. Spadki powodowała przede wszystkim baryłka ropy naftowej, która traciła na wartości z powodu prognoz, iż sztorm tropikalny prawdopodobnie ominie platformy naftowe w Zatoce Meksykańskiej. We wtorek rano ,,czarne złoto" potaniało o 1%. Do końca dnia żółty kruszec stracił kolejne kilka dolarów na uncji.

Jednakże w środku tygodnia sytuacja uległa zmianie i złoto wyraźnie zyskało na wartości. Wzrosty potęgowane były za sprawą drożejących surowców w innych sektorach rynku. Przede wszystkim bardzo pozytywnie na metale szlachetne wpłynęły metale przemysłowe. Spekuluje się, iż tradycyjnie największe zużycie miedzi w IV kwartale, w tym roku może nie zaspokoić popytu, co wpłynęło na trwające kilka dni wzrosty cen tego metalu.

Ponadto informacji o możliwym obniżeniu produkcji ropy przez OPEC wywindowała cenę ,,czarnego złota", pozytywnie wpływając tym samym na metale szlachetne. Do czwartkowego popołudnia uncja żółtego kruszcu podrożała do 833,50 USD. Jednakże w piątek popołudniu nastąpiło odreagowanie, głównie w wyniku sytuacji na rynku walutowym, gdzie wskaźnik eurodolara spadł z 1,4893 do 1,4786. Złoto zamknęło tydzień kwotą 824,00 USD/1 oz.

W przeliczeniu na polską walutę, we wtorek rano na londyńskiej giełdzie uncja żółtego kruszcu kosztowała 1804,34 PLN, natomiast na zamknięciu piątkowej popołudniowej sesji za tę samą ilość złota płacono 1832,58 PLN.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)