Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Twórca Dino nie dostaje wypłaty. Za to na akcjach zarobił 7 mld zł

20
Podziel się:

Tomasz Biernacki zrezygnował z wypłaty, czyli ponad 80 tys. zł rocznie. Jednak dzięki rosnącym notowaniom akcji należącej do niego spółki Dino jego majątek urósł w rok o kilka miliardów. To tak, jakby miesięcznie zarabiał ponad 600 tys. zł.

Twórca Dino nie dostaje wypłaty. Za to na akcjach zarobił 7 mld zł
Tomasz Biernacki ma ponad połowę akcji Dino i zarobił na nich już dużo pieniędzy. (Pixabay)

Sieć marketów Dino opublikowała raport roczny i podsumowała wyniki finansowe. Oprócz informacji na temat rekordowej sprzedaży przekraczającej 10 mld zł i zysków rosnących o ponad 50 proc., znajdziemy też m.in. dane dotyczące zarobków najważniejszych osób w firmie.

W zarządzie łączne roczne wypłaty wyniosły od 440 tys. zł do 832 tys. zł. Kwota zależała od przepracowanych miesięcy, funkcji itp.

W tym zestawieniu jednak próżno szukać najważniejszej osoby w firmie, czyli twórcy polskiej sieci marketów Tomasza Biernackiego.

Zobacz także: Osiedle szeregówek w szczerym polu. Mieszkańcy dzień zaczynają od skrobania szyb. Nawet wiosną

Nie jest już bowiem w zarządzie, a zasiada w radzie nadzorczej. Jest szefem tego organu, który ma za zadanie kontrolować poczynania władz spółki. Co ciekawe, jako jedyny w sześciu członków za 2020 rok dostał okrągłe zero złotych wynagrodzenia. Podczas gdy typowa wypłata w radzie wyniosła 82 tys. zł.

Rezygnacja biznesmena z pensji nie jest jednak wielkim poświęceniem, jeśli spojrzymy na to, ile zarobił w 2020 roku na akcjach Dino, których wartość bardzo mocno poszła w górę. Roczne zarobki na poziomie 80 tys. zł to nic przy blisko 7 mld zł.

Tomasz Biernacki jest właścicielem ponad 50 mln sztuk akcji Dino, co stanowi dokładnie 51,16 proc. wszystkich udziałów. Biorąc pod uwagę fakt, że wszystkie akcje spółki na koniec 2019 roku były wyceniane na blisko 14,1 mld, a rok później na 28,4 mld zł, majątek biznesmena urósł o około 7 mld 293 mln zł.

To tak, jakby miesięcznie zarabiał ponad 600 tys. zł, czyli ponad sto średnich krajowych.

Warto podkreślić, że te ponad 7 mld zł to trochę wirtualne pieniądze, bo zmieniłyby się w gotówkę dopiero w momencie, gdyby Biernacki sprzedał wszystkie swoje akcje. Tymczasem wraz ze zmianami kursu na giełdzie ich wartość też się zmienia.

Od początku tego roku do teraz wartość portfela akcji założyciela Dino nieco spadła. Nie jest to już 14,2 mld zł, a na koniec czwartkowej sesji było to niecałe 13,3 mld zł. W piątek do południa spadła o kolejne 230 tys. zł. Nie zmienia to jednak faktu, że biznesmen jest w ścisłej czołówce najbogatszych Polaków.

Jedna akcja spółki Dino w piątek w południe wyceniana była na około 260 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(20)
Skrucz
3 lata temu
Dino bedzie po500
Dsaqwe
3 lata temu
Ciekawie wygląda historia tej firmy i tego pana. Pieniądze na firmę dostał z Luksemburga od firmy która o tak na gębę dama mu kasę. Ten pan musi być co najmniej dobrze urodzony albo dobrze wkupiony.
Tebe
3 lata temu
Zarobi jeśli sprzeda. Dopóki trzyma akcje to można mówić, że ma majątek. Ale nie zarobek.
Wojskowy
3 lata temu
Zarabiam 600tys miesięcznie i nie moge doliczyć sie tych 7 miliardów. Chyba nie umiem liczyć w porównaniu do redaktorka.
Marcin
3 lata temu
Redaktorzyna to kompletne dno, zarówno pod względem merytorycznym, jak i matematycznym