Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

UOKiK wydał warunkową zgodę na przejęcie spółki Medix przez DOZ

0
Podziel się:

Warszawa, 07.01.2020 (ISBnews) - Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wydał zgodę na przejęcie przez DOZ kontroli nad spółką Medix, podał Urząd. Transakcja może dojść do skutku pod warunkiem sprzedaży przez Medix apteki w Tczewie, dzięki czemu koncentracja nie spowoduje zagrożenia dla konkurencji na lokalnym rynku.

UOKiK wydał warunkową zgodę na przejęcie spółki Medix przez DOZ
bECSnFmd

Uczestnicy koncentracji działają na rynku farmaceutycznym. DOZ zarządza aptekami działającymi pod nazwą "DOZ Apteki dbam o zdrowie", a Medix jest franczyzobiorcą kilkunastu placówek tej sieci.

Jak podał Urząd, w tej sprawie konieczne było skierowanie postępowania do II etapu. UOKiK przeprowadził badanie rynku, z którego wynikało, że transakcja może doprowadzić do ograniczenia konkurencji na trzech lokalnych rynkach w Tczewie. Dlatego Urząd wydał zastrzeżenia do koncentracji, podkreślono.

"Nasza analiza pokazała, że transakcja może doprowadzić do ograniczenia konkurencji na terenie Tczewa. Jednocześnie możliwe było wydanie decyzji warunkowej. Sprzedaż jednej z aptek zapobiegnie negatywnym skutkom tej koncentracji" - powiedział wiceprezes UOKiK Michał Holeksa, cytowany w komunikacie.

bECSnFmf

Medix będzie musiał sprzedać placówkę przy ul. Sobieskiego 38a w Tczewie. Nabywca nie może należeć do tej samej grupy kapitałowej co DOZ i musi zostać zaakceptowany przez UOKiK. W umowie kupna musi się znaleźć klauzula, która zagwarantuje, że inwestor będzie kontynuował w tym miejscu działalność apteczną, podano także.

Zgodnie z dotychczasowym orzecznictwem UOKiK przyjął, że apteki konkurują ze sobą na obszarze kilometra. Wynika to z faktu, że konsumenci najczęściej wybierają apteki w pobliżu miejsca zamieszkania, pracy lub przychodni, gdzie większość z nich chodzi pieszo. Dojeżdżają zazwyczaj jedynie mieszkańcy miejscowości, w których nie ma aptek.

Wydana decyzja nie jest prawomocna. Zgłaszającemu przysługuje odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, podsumowano.

bECSnFmG
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)