Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

UOKiK: Zmiana stóp proc. powinna każdorazowo wpływać na oprocentowanie kredytów

0
Podziel się:

Zmiana stóp procentowych powinna każdorazowo wpływać na zmianę oprocentowania kredytów opartych o np. stawkę WIBOR. Limity oprocentowania w umowach kredytowych powinny być ustalane w taki sposób, by symetrycznie rozłożyć ryzyko wzrostu lub spadku poziomu stóp referencyjnych pomiędzy bank i konsumenta, uważa prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) Tomasz Chróstny.

UOKiK: Zmiana stóp proc. powinna każdorazowo wpływać na oprocentowanie kredytów
bEDTJrmJ

UOKiK poinformował, że z sygnałów, które otrzymuje wynika, iż niektóre banki obniżają oprocentowanie kredytów jedynie do określonego w umowie poziomu.

"Od 17 marca do 28 maja 2020 r., RPP trzy razy z rzędu obniżyła stopy procentowe i obecnie kształtują się one na poziomie 0,1%. Dla kredytobiorców powinno to oznaczać niższe raty kredytów. Tymczasem do UOKiK docierają sygnały, że niektóre banki przeliczając oprocentowanie kredytu w oparciu o nowe stawki referencyjne obniżają je jedynie do ustalonego w umowie progu - np. do 2 lub 3%, mimo że przy uwzględnieniu umownej wysokości marży oprocentowanie powinno być niższe" - czytamy w komunikacie.

W ocenie prezesa UOKiK, ryzyko zmiany stóp procentowych powinno być równo rozłożone między bank a konsumenta.

bEDTJrmL

"W analizowanej sytuacji minimalnych stóp procentowych ryzyko kredytodawcy jest nieporównywalnie mniejsze niż ryzyko kredytobiorcy związane ze zmienną, dodatnią stopą referencyjną. Stosowanie dolnych limitów należy ocenić w kontekście naruszania dobrych obyczajów, które są wyznaczane przez zasady dobrych praktyk, takie jak choćby 'Kodeks etyki bankowej'. W sytuacji rosnących stóp procentowych - bank ma prawo pobrać wyższą ratę, natomiast w odwrotnej sytuacji powinien ją obniżać" - powiedział Chróstny, cytowany w komunikacie.

Urząd podkreślił, że na oprocentowanie kredytu składa się stawka referencyjna oraz marża banku.

"Obecnie mamy najniższe w historii stopy procentowe, co oznacza niższe raty. Jeżeli poziom stawki referencyjnej obniża się lub rośnie, bank powinien odpowiednio przeliczać oprocentowanie kredytu" - czytamy w stanowisku UOKiK.

Urząd wskazuje, że kredyt z dolnym limitem oprocentowania jest mniej ryzykowny dla banku i w konsekwencji powinno to znaleźć odzwierciedlenie w niższej wysokości marży w względem kredytów bez limitu.

bEDTJrmR

"Limity oprocentowania w umowach kredytowych powinny być ustalane w taki sposób, by symetrycznie rozłożyć ryzyko wzrostu lub spadku poziomu stóp referencyjnych pomiędzy bank i konsumenta" - czytamy także.

bEDTJrnm
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)