Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Upadłość Ursusa wstrzymana. Wniosek PKO BP poczeka

6
Podziel się

Sąd wstrzymał rozpoznanie wniosku o ogłoszenie upadłości Ursusa. Najpierw musi się prawomocnie skończyć przyśpieszone postępowanie układowe.

Ursus jeszcze się trzyma na powierzchni. Pytanie jak długo?
Ursus jeszcze się trzyma na powierzchni. Pytanie jak długo?
bEiEzKCt

17 października wpłynęło do Ursusa postanowienie sądu rejonowego w Lublinie z 9 października o wstrzymaniu rozpoznania złożonego przez PKO BP wniosku o ogłoszenie upadłości. Argumentem sądu jest fakt, że nie minął jeszcze czas prawomocnego zakończenia przyśpieszonego postępowania układowego. Zanim coś takiego nastąpi, musi być jeszcze rozpatrzone zażalenie na postanowienie sądu z 16 sierpnia 2019 r. o umorzeniu przyspieszonego postępowania układowego.

Ursus podkreślił, że nie doręczono mu jeszcze wniosku PKO BP, a po jego otrzymaniu spółka odniesie się do tego wniosku, "wykazując brak przesłanek do jego uwzględnienia oraz podejmie wszelkie prawem przewidziane działania w celu osiągnięcia pozytywnego dla Ursusa, wierzycieli i akcjonariuszy spółki rozstrzygnięcia w zakresie restrukturyzacji".

PKO BP złożył wniosek o ogłoszenie upadłości Ursusa w pod koniec września 2019 r. 11 października do spółki wpłynęło postanowienie komornika sądowego o podjęciu zawieszonego postępowania egzekucyjnego, które zostało wszczęte na wniosek PKO BP.

bEiEzKCv

Zobacz też: Nino o biznesie: Ursus dopuszcza inwestora zewnętrznego - "w Warszawie tylko biuro handlowe”

Wcześniej we wrześniu Ursus wniósł zażalenie na postanowienie sądu o umorzeniu przyspieszonego postępowania układowego.

bEiEzKCB

Ursus jest na krawędzi. Poza tym dzieją się wokół niego rzeczy dziwne. Amerykański fundusz inwestycyjny notowany na rynku pozagiełdowym OTC - Enerkon Solar International Inc. najpierw zadeklarował finansowanie spółki zależnej Ursus Bus, by po dwóch tygodniach zerwać negocjacje.

Po 141-milionowej stracie w ubiegłym roku stało się jasne, że firma jest niewypłacalna. Wzrosły zapasy niesprzedanych produktów, nie płacił turecki partner. W tym roku strata wzrosła o kolejne 21 mln zł. Kapitały własne są ujemne i wynoszą -60 mln zł. Przychody w drugim kwartale spadły do zaledwie 19 mln zł.

Ursus wyprzedaje majątek. We wrześniu podał, że holenderski Trioliet zapłaci prawie 7 mln zł za część aktywów, a konkretnie fabrykę w Opalenicy. Stracił wszystkie kontrakty, jakie wcześniej wygrał na autobusy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEiEzKCW
giełda
wiadomości
giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(6)
konsul
2 lata temu
Była duża nadzieja, że Ursus się odbuduje (kontrakty dla Etiopii - fetowane w TVP). Teraz totalna cisza - a tu PKO BP - czyli bank państwowy skała wniosek o upadłość Ursusa. Brakuje mi informacji jakiej kwoty żąda PKO BP. Ten przypadek pokazuje, że w latach 90 jak upadały duże państwowe firmy nie można było za wiele zrobić. PKO BP może wejść jako częściowy akcjonariusz do Ursus, w skład RN, zminić warunki kredytowe, itd., ale nie wybrali upadłość - likwidacje firmy. To jest decyzja Polskiego banku aby zarżnąć Ursusua. PKO BP miał 750 mln lub 850 mln zł aby kupić Raiffeisen-Leasing od Austriaków - a na Ursusa nie ma pieniędzy. PKO BP już obwąchuje aby kupic mBank za parę mld zł ale na Ursusa nie ma ? Polski Fundusz Rozwoju jako częściowy akcjonariusz do Solaria chce dac pieniądze ale do Ursusa NIE. Jelcz dofiansowany na potrzeby wojska ale Ursus NIE - najlepiej byłoby połączyć wybrane kompetencje Jelcza i Ursusa - a nazwę Ursus wykorzystywać w cieżarówkacj dla wojska. Ursus jest do uratowania ale trzeba konsekwencji w działaniu i kreatywnej wspłpracy, a nie prawniczej gadki. Chyba, że cała strategia Ursusa to była ściema - ale wtedy po co mu pożyczali pieniądze?
Karol
2 lata temu
A ja mam pewną refleksję wszyscy rolnicy krzyczą że sprowadzamy produkty spożywcze z zagranicy A w sklepach brak polskich jabłek ziemniaków itp .A teraz pytanie do tych rolników ile ciągników i maszyn rolniczych polskiej produkcji maja na swoich polach o i tutaj pewnie większość nabierze wody w usta
Bolek
2 lata temu
Lepiej niech autobusy buduje firma która do tej pory budowla piece węglowe. H. H. H. Dobra zmiana dała kontrakt i zabrała abyśmy jeździli na kominka h.
bEiEzKCX
Fred
2 lata temu
Za PiS trwa dorzynanie polskiego przemyslu własnymi rękami. Energopol przez GDDKiA, PESA przez Warszawę, Ursus przez PKO BP. Nie wytrzymamy kolejnych 4 lat dobrej zmiany
widz
2 lata temu
Jak to jest że te złe sądy bronią Ursus przed upadkiem a dziadowska zmiana nic nie robi?