Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Ursus ma kolejne problemy. Akcjonariusz ratował pieniądze, KNF zablokował mu konta

36
Podziel się:

Główny akcjonariusz Ursusa przez spółki zależne miał wykorzystać tajne informacje i sprzedać akcje, zanim poinformował o wejściu do spółki komornika - tak twierdzi Komisja Nadzoru Finansowego. Jej zdaniem miało to umożliwić zarobienie dwóch milionów złotych jeszcze przed spadkami giełdowymi. KNF wydał polecenie blokady rachunku i oddał sprawę prokuraturze.

Ursus ma kolejne problemy. Tym razem na polecenie KNF jego akcjonariuszem zająć ma się prokuratura.
Ursus ma kolejne problemy. Tym razem na polecenie KNF jego akcjonariuszem zająć ma się prokuratura. (Materiały prasowe, Ursus)
bEsoBHvp

11 marca do Ursusa wpłynęło wezwanie komornika do zapłaty należności głównej 10,0 mln zł wraz z odsetkami na rzecz PKO BP. Komornik wszczął egzekucję.

Spółka opóźniła przekazanie tej informacji na rynek aż do 20 marca. Z czego najwyraźniej postanowił skorzystać największy akcjonariusz Ursusa, czyli POL-MOT Holding (40,4 proc. akcji) - przynajmniej tak twierdzi Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF).

bEsoBHvr

Urząd ustalił, że spółka POL-MOT Auto sprzedawała akcje Ursusa w czasie, gdy ta czekała z przekazaniem informacji. Na rynek rzucone zostało w dniach 18-20 marca 847 tys. akcji o łącznej wartości 1,9 mln zł i znalazło nieszczęśliwego nabywcę.

Zobacz też: Nino o biznesie: Ursus dopuszcza inwestora zewnętrznego – „w Warszawie tylko biuro handlowe”.

Nieszczęśliwego, bo zaraz po nabyciu akcji dostał wiadomość, że po spółce już "hula" komornik. W rezultacie kurs na giełdzie nabrał pędu spadkowego. Przed informacją akcje były notowane powyżej 2 zł, obecnie to zaledwie 1,74 zł.

bEsoBHvx

Sprzedane akcje to co prawda tylko 1,3 proc. kapitału Ursusa, ale i tak stanowiły aż 11 proc. obrotu na trzech wspomnianych sesjach - podał UKNF.

Zlecenia składali prezes POL-MOT Holding i zarazem przewodniczący rady nadzorczej Ursusa, członek zarządu Pol-Mot Auto oraz dwaj członkowie rady nadzorczej Pol-Mot Auto i zarazem Ursusa.

UKNF 22 marca wystąpił o dokonanie blokady rachunków papierów wartościowych i rachunków pieniężnych prowadzonych na rzecz POL-MOT Auto. Jednocześnie złożył do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, tj. "wykorzystania informacji poufnych, polegającego na nabywaniu lub zbywaniu, na własny rachunek lub na rzecz osoby trzeciej, bezpośrednio lub pośrednio, instrumentów finansowych, których informacja ta dotyczy" - czytamy w komunikacie.

bEsoBHvy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEsoBHvS
giełda
KOMENTARZE
(36)
Kapral
2 lata temu
Co tam w Autosanie panie Morawiecki? Są autobusy dla wojska?
patriota
2 lata temu
To juz aut elektrycznych nie bedzie????a ja czekam już 4ty rok!!
Polak
2 lata temu
Wrogie żydowskie przejęcie. I tyle. U nas musi być zaorany przemysła motoryzacyjny. Takie dyrektywy.
bEsoBHvT
lechu
2 lata temu
I nie zdążą wyprodukować miliona aut elektrycznych ? Matołusz będzie załamany.
eerreess
2 lata temu
Z całej Polski robią jeden, wielki Ursus...
...
Następna strona