Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Rajd na akcjach Ursusa. Wygrywa z Autosanem w ważnym przetargu

1
Podziel się

Opiewające na ponad 3 mld zł zamówienie od NCBiR trafi jednak do Ursusa, a nie Autosana. Gigantyczna oferta na dostawę autobusów elektrycznych rozbudziła wyobraźnię inwestorów, którzy rzucili się na akcje spółki.

Ursus bardzo pozytywnie zaskoczył inwestorów.
Ursus bardzo pozytywnie zaskoczył inwestorów. (PAP, Wojciech Pacewicz)
bEpJSaXp

Bohaterem wtorkowej sesji na warszawskiej giełdzie jest Ursus. Do południa cena akcji spółki wzrosła z 1,07 do 1,40 zł, czyli o blisko 30 proc. Wynik byłby jeszcze lepszy, gdyby nie interwencja władz GPW, które zawiesiły notowania, by dać ochłonąć inwestorom.

Około godziny 15:00, na podstawie ofert kupna składanych na giełdę, kurs Ursusa wynosił 2 zł, co oznaczałoby zwyżkę o prawie 90 proc. Oczywiście gdyby nie zawieszenie.

bEpJSaXr

Inwestorzy rzucili się na akcje, podbijając notowania Ursusa, dokładnie o godzinie 10:55. Wtedy też władze spółki poinformowały o wygranej w przetargu przeprowadzonym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). Chodzi o opracowanie i dostawę "innowacyjnych pojazdów bez emisyjnego transportu publicznego", czyli w praktyce mowa m.in. o autobusach elektrycznych lub wodorowych.

Ogromna niespodzianka wiąże się faktem, że 18 grudnia NCBiR nie wybrało oferty Ursusa, ale teraz poinformowało o unieważnieniu poprzedniej decyzji. Spośród ofert odrzucono tę złożoną przez konsorcjum, którego liderem jest Autosan, a także konkurencyjną - Politechniki Śląskiej. Powód? Niespełnienie warunków zamówienia.

bEpJSaXx
Zobacz także: Nino o biznesie - Prezes Ursusa: przyszłość to autobusy wodorowe

Oferta Konsorcjum Ursusa i jego spółki zależnej Ursus Bus została uznana za najkorzystniejszą. Obejmuje realizację zamówienia za łączną sumę 3 mld 119 mln 959 tys. 500 zł brutto.

Po podpisaniu umowy Ursus otrzyma zaliczkę do kwoty 2 mln 250 tys. zł netto przeznaczoną na realizację pierwszego etapu fazy badawczo-rozwojowej. Na realizację wszystkich 3 etapów tej fazy przewidziane jest 22 mln 350 tys. zł netto. Faza dostaw pojazdów to kolejne ponad 2,5 mld zł.

bEpJSaXy

Zgodnie z założeniami cały projekt powinien być zrealizowany do końca 2023 roku. W komunikacie przekazanym przez Ursusa nie ma jednak szczegółów dotyczących projektu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEpJSaXS
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
XD
2 lata temu
Spekulanci nie mają na czym zarabiać .