Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

USA. Gigantom technologicznym kryzys niestraszny. Osiągają kolejne rekordy

2
Podziel się

Choć świat zmaga się ze skutkami koronawirusowego kryzysu, to jednak nie stanął on na przeszkodzie w rozwoju sześciu największych spółek technologicznych. To w głównej mierze dzięki nim indeks S&P 500 notuje kolejne rekordy.

USA. Gigantom technologicznym kryzys niestraszny. Osiągają kolejne rekordy
Apple przewodzi w wyścigu największych koncernów high-tech. (Flickr)
bEipAeFx

Alphabet (właściciel Google'a), Amazon, Apple, Facebook, Microsoft i Netflix - sześć wymienionych spółek od początku roku urosły o 40 proc. Jak pisze "Rzeczpospolita", dzięki temu indeks S&P 500 wzrósł w tym samym okresie o ponad 4 proc.

Gdyby jednak w wynikach indeksu nie uwzględniać wymienionych firm, to okazuje się, że skurczył się w tym czasie o ok. 4 proc. To oznacza, że dzisiaj jego wyniki ciągną giganci high-tech.

Kapitalizacja sześciu wymienionych spółek sięga poziomu 7,21 bln dolarów. Jak podaje "Rp", to przeszło jedna trzecia PKB Stanów Zjednoczonych i więcej niż PKB Japonii.

bEipAeFz
Zobacz także: Zobacz: Producent polskiego leku na koronawirusa apeluje o osocze. "Potrzebujmy dawców, którzy świeżo przeszli chorobę"

W money.pl informowaliśmy, że Apple stał się pierwszą amerykańską spółką o kapitalizacji 2 bln dolarów. Tylko od początku roku akcje giganta skoczyły o 60 proc., a w przekroju 12 miesięcy - o 122 proc. Oznacza to, że kryzys wywołany przez pandemię koronawirusa nie spowolnił rozwoju spółki.

Ale nie tylko Apple świętuje wzrosty cen papierów wartościowych. Akcje Netfliksa od początku roku zdrożały o blisko 50 proc., akcje Amazonu - o 76 proc., Microsoftu - o 34 proc., a Facebooka - o 28 proc. Alphabet natomiast w analogicznym okresie urósł o 15 proc.

bEipAeFF

Na koniec lipca kapitalizacja całego indeksu S&P 500 wyniosła 27,05 bln dolarów. Jak wskazuje "Rp", najwięksi giganci technologiczni odpowiadają zatem za jedną czwartą wartości tego indeksu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEipAeGa
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
AS
10 miesięcy temu
No to Amerykę odkryliście. Gratuluję. Przecież po to jest ta cała ściema: wykończyć małych graczy...
DS
10 miesięcy temu
I o to chodzi, taki był plan. Wzmocnić korpo, zniszczyć niezależność ludzi na dole w małych i średnich firmach. Tworzymy totalitaryzm - wtedy parę korpo może się zmówić np do nieprzyjmowana gotówki, a milion małych sklepów się na to nie umówi.