Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Velux Polska: Nowa strategia zrównoważonego rozwoju wesprze cele biznesowe

0
Podziel się:

Inicjatywa Velux, mająca na celu wzięcie pełnej odpowiedzialności za swoją emisję CO2, ma wymiar nie tylko środowiskowy, ale i biznesowy, ocenił prezes Velux Polska Jacek Siwiński. Jej realizacja obejmie nakłady na współpracę z World Wide Fund for Nature (WWF) i infrastrukturę, m.in. na montaż paneli fotowoltaicznych w polskich zakładach. Globalne koszty ekologicznej transformacji grupy to koszt ok. 135 mln euro w perspektywie do 2041 r.

Velux Polska: Nowa strategia zrównoważonego rozwoju wesprze cele biznesowe

"Te projekty mają również wymiar biznesowy, przekładają się na siłę i wizerunek naszej marki oraz budowanie zaufania wobec klientów i potencjalnych pracowników. Stawianie ambitnych celów w ramach zrównoważonego rozwoju kreuje dużą falę innowacyjnych projektów, każdy [pracownik] patrzy, jak można poprawić procesy, jak zmniejszyć koszty" - powiedział Siwiński podczas konferencji prasowej.

Spółka szacuje koszty projektu na ok. 135 mln euro globalnie w perspektywie 20 lat.

"To będą inwestycje w infrastrukturę i partnerstwo z WWF" - dodał prezes. Zapowiedział, że np. w zakładach w Polsce pojawi się fotowoltaika.

Grupa Velux ogłosiła dziś projekt, w którym zobowiązała się zneutralizować całą emisję dwutlenku węgla od momentu rozpoczęcia działalności w 1941 r., czyli łącznie 5,6 mln ton CO2. Aby osiągnąć ten cel, firma nawiązała współpracę z organizacją WWF i planuje realizację projektów ochrony oraz zasadzenia lasów, które pomagają w walce ze zmianami klimatycznymi, zachowaniu bioróżnorodności i poprawie jakości życia lokalnych społeczności.

Dożywotnia Neutralność Węglowa ma zostać osiągnięta do 100. rocznicy założenia firmy przypadającej na 2041 r., podano także.

Z myślą o przyszłości Grupa Velux zobowiązała się też znacząco obniżyć emisję dwutlenku węgla w ramach działalności firmy i łańcucha dostaw (emisje z zakresu 1, 2 i 3) zgodnie z najbardziej ambitnym celem porozumienia paryskiego zakładającego ograniczenie wzrostu temperatury do maksymalnie 1,5°C.

"Dożywotnia Neutralność Węglowa to nowatorska koncepcja wdrożona przez Grupę Velux i opracowana we współpracy z organizacją WWF. Zakłada ona wzięcie odpowiedzialności za dotychczasowe i przyszłe emisje dwutlenku węgla. Kluczowym elementem tego zobowiązania jest dążenie do zachowania lasów oraz fauny i flory całego świata dla obecnych i przyszłych pokoleń" - czytamy w komunikacie.

Dożywotnią Neutralność Węglową firma osiągnie przez inwestycje w projekty ochrony lasów i bioróżnorodności opracowane specjalnie na jej potrzeby i prowadzone przez następne 21 lat. To pozwoli ograniczyć zanikanie siedlisk, wylesianie i degradację gleby, które zagrażają bioróżnorodności ekosystemów leśnych na całym świecie. Jednocześnie firma będzie współpracować z lokalnymi społecznościami oraz dążyć do poprawy jakości ich życia. Pierwsze dwa projekty zostaną zrealizowane w Ugandzie i Birmie, zapowiedziano.

Asortyment Grupy Velux obejmuje okna dachowe i świetliki modułowe, rolety dekoracyjne, markizy i rolety zewnętrzne, a także produkty montażowe i z kategorii smart home. Biura sprzedaży i zakłady produkcyjne ma w 40 krajach; zatrudnia ok. 11,5 tys. pracowników. Grupa Velux należy do spółki VKR Holding A/S, której wyłącznymi właścicielami są organizacje charytatywne non-profit (Fundacje Velux) oraz rodzina. W 2019 r. spółka VKR Holding odnotowała łączny obrót 2,9 mld euro, a Fundacje Velux przekazały 178 mln euro w ramach grantów charytatywnych.

Grupa Velux i spółki siostrzane w Polsce są największym producentem i eksporterem okien w Polsce, a ich poziom obrotów wynosi ponad 2 mld zł. Zatrudniają ponad 4 000 osób, w tym większość w czterech zakładach zlokalizowanych w Gnieźnie (dwie fabryki), Namysłowie i Wędkowach koło Tczewa.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)