Wall Street zaczyna dzień od czerwieni. Czołowe indeksy pod kreską
Po otwarciu sesji w USA Dow Jones Industrial - wiodący indeks na amerykańskim parkiecie - spada o 1,78 proc. do 48.033 pkt. Z kolei obejmujący największych gigantów na giełdzie S&P500 zniżkuje 1,8 proc. Indeks "strachu" S&P 500 VIX zwyżkuje o ponad 23 proc.
Spadki na Wall Street po otwarciu rynków w USA są mocniejsze niż w poniedziałek. Indeks największych 500 spółek tego kraju spadał o 1,8 proc., a Nasdaq - złożony głównie ze spółek technologicznych - o ok. 1,83 proc. Dow Jones zniżkował o ponad 2 proc., a Russell 2000 o ponad 3,2 proc.
Zupełnie inne nastroje towarzyszą indeksowi S&P 500 VIX, nazywanym "indeksem strachu". Przed godziną 16 zwyżkował on aż o 23 proc.
Z rana zniżkowały wyraźnie też indeksy na polskiej giełdzie. Z wyjątkiem sWIG80 czołowe indeksy spadały po ok. 3 proc. Po południu spadki się pogłębiły - WIG20 zniżkował o 4 proc., WIG o 3,26 proc., a mWIG40 o 2,9 proc.
Możliwa blokada Cieśniny Ormuz. Co z cenami LNG? Ekspert: rynki wykorzystują sytuację
W obliczu rosnących cen energii Stany Zjednoczone zapowiedziały interwencję mającą na celu złagodzenie rosnących stawek wskutek gwałtownego wzrostu cen ropy naftowej na skutek konfliktu z Iranem - poinformował w poniedziałek sekretarz stanu Marco Rubio.
Bloomberg ocenił, że gospodarka Europy może przetrzymać wojnę w Iranie, jeżeli skończy się w ona w ciągu miesiąca. Następne cztery tygodnie zadecydują o tym, czy gospodarka Europy stanie w obliczu nowego kryzysu, czy grożą jej jedynie wyboje na drodze do odbudowy.
źródło: investing.com