Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Wartość spółek Skarbu Państwa wzrosła o ponad 20 mld zł. KGHM jedną z gwiazd

5
Podziel się:

Resort Jacka Sasina chwali się rosnącą wartością spółek Skarbu Państwa. Inwestorzy z warszawskiej giełdy największe dziesięć państwowych firm wyceniają na około 240 mld zł.

Wartość spółek Skarbu Państwa wzrosła o ponad 20 mld zł. KGHM jedną z gwiazd
Jacek Sasin może się pochwalić rosnącą wartością spółek nadzorowanych przez jego resort (Flickr, Prawo i Sprawiedliwość Flickr)
bEDwfxJx

Ministerstwo Aktywów Państwowych (MAP), które sprawuje nadzór nad największymi spółkami w Polsce, rozpoczęło w mediach społecznościowych kampanię #DokonaniaMAP. Resort Jacka Sasina pochwalił się m.in. rosnącą wartością państwowych gigantów notowanych na warszawskiej giełdzie.

"Od początku istnienia resortu wartość spółek Skarbu Państwa wzrosła o ponad 20 mld zł" - czytamy w twitterowym wpisie MAP.

Chodzi o stosunkowo niedługi okres, bo w tej formule ministerstwo działa od 15 listopada 2019 roku. Wychodzi więc na to, że średnio każdego miesiąca państwowe aktywa rosły o około miliard. Choć oczywiście w pierwszej fazie pandemii ich wartość poleciała ostro w dół.

bEDwfxJz

20 mln zł to dużo? I tak, i nie. Kwota robi wrażenie, ale biorąc pod uwagę, że tylko dziesięć największych państwowych spółek z warszawskiej giełdy jest obecnie wycenianych na około 240 mld zł, w niecałe dwa lata ich wartość wzrosła o około 9 proc.

Warto dodać, że o 20 mld zł urosła wartość państwowych spółek, ale nie wszystkie udziały należą do Skarbu Państwa. To około 50 proc. Tym samym na udziały MAP przypada około 9 mld zł wzrostu.

Procentowo największy skok zaliczył KGHM, który tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy podwoił wartość swojego wydobywczego biznesu, bijąc statystyki branżowych konkurentów. Było to możliwe m.in. dzięki silnemu wzrostowi cen miedzi, którą głównie wydobywa państwowy gigant.

bEDwfxJF

Dla porównania, w rok wycena Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) zwiększyła się o około 70 proc.

KGHM i JSW są jednak dużo mniej warte niż numer jeden w rankingu, czyli bank PKO BP. Jego kapitalizacja na dzień 23 czerwca to około 50 mld zł. O jedną trzecią mniejszą wartość ma KGHM, od którego wyżej jest jeszcze PGNiG (38 mld zł).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDwfxKa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
emeryt
3 miesiące temu
To spółki giełdowe tzw monopoliści a pozostałe spólki PGZ Stadniny Stocznie itp skoro tak pieknie to dłaczego ciągle się przepięknie zadłużamy
As133
3 miesiące temu
Do wszystkich pato liberałów , wyznawców PO i konfederatów, przyjmijcie wreszcie do wiadomości że VW jest niemiecką państwową firmą.
bogdan
3 miesiące temu
W Cinach,Rosji,Ameryce, Kanadzie jest miejsce na państwowe i prywatne spółki.w Polsce PiS też to udowodnił balcerowiczowi.Platforma musi więcej czytać aby wyjść z ciemnogrodu.
bEDwfxKb
Adam N 1973
3 miesiące temu
Liberałowie: to fake news!!! Firmy państwowe są nieefektywne i mogą tylko przynosić straty. Należy je jak najszybciej sprzedać za przysłowiowe 1 zł, lub ostatecznie poniżej ceny złomu, góra za 5% ich wartości, tak jak robiliśmy to w latach 90tych!!!
HTP
3 miesiące temu
Brawo PiS!!