Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

130 mln zł kary od UOKiK. Odwołują się

0
Podziel się:

Polkomtel - operator sieci komórkowej Plus - nie chce płacić kary za utrudnianie kontroli.

130 mln zł kary od UOKiK. Odwołują się
(biuroprasowe.plus.pl)
bFeqeByt

Polkomtel - operator sieci komórkowej Plus - odwołał się do sądu od decyzji prezesa UOKiK, nakładającej na niego ponad 130 mln zł kary za utrudnianie kontroli.

_ - Zgodnie z obowiązującymi przepisami odwołanie zostało wniesione w terminie przewidzianym prawem do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów za pośrednictwem prezesa UOKiK _ - poinformowała rzecznik sieci Plus, Katarzyna Meller.

15 marca Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na Polkomtel karę w wysokości 130 689 900 zł za _ skuteczne uniemożliwienie kontroli _. _ Spółka nie wydała twardego dysku, opóźniała rozpoczęcie działań kontrolerów, a także przekazała tylko wybrane przez siebie fragmenty dokumentów. Za brak współdziałania podczas kontroli na przedsiębiorcę nałożono karę finansową w wysokości ponad 130 mln zł _ - podał wtedy Urząd.

bFeqeByv

Kontrola została przeprowadzona przez UOKiK w grudniu 2009 r. jednocześnie w siedzibach pięciu spółek: PTC, Polkomtelu, P4, Info TV FM oraz NFI Magna Polonia w ramach postępowania wyjaśniającego, które miało ustalić, czy mogło dojść do zawarcia ograniczającego konkurencję porozumienia dotyczącego usługi telewizji mobilnej.

Zdaniem Urzędu, Polkomtel uniemożliwiał niezwłoczne rozpoczęcie czynności kontrolnych - pracownicy UOKiK nie mogli rozpocząć ich równocześnie z działaniami w siedzibach innych firm. Kontrolującym opóźniano kontakt z członkami zarządu spółki lub osobami przez nich upoważnionymi, pomimo ich obecności w siedzibie spółki.

Wskutek takich działań spółki, niemożliwe było wykorzystanie elementu zaskoczenia, bardzo często warunkującego sukces przeszukania. Opóźnienie rozpoczęcia czynności kontrolnych może bowiem umożliwić firmie zniszczenie dowodów lub ich ukrycie - wyjaśniał UOKiK.

Kolejny zarzut dotyczył nieprzekazania kontrolującym określonych dokumentów dotyczących udziału Polkomtelu w projekcie telewizji mobilnej - spółka przedstawiła jedynie wybrane fragmenty tych dokumentów.

bFeqeByB

W listopadzie 2010 r. za utrudnianie kontroli UOKiK ukarała także Polską Telefonię Cyfrową, operatora sieci Era. W tym przypadku kara wyniosła 123 mln zł. PTC odwołała się od decyzji do SOKiK. Nadal natomiast trwa postępowanie UOKiK, które ma ustalić, czy doszło do zawarcia porozumienia ograniczającego konkurencję dotyczącego usługi telewizji mobilnej.

Polkomtel od początku nie zgadzał się z decyzją Urzędu, twierdząc, że cały czas współpracował z UOKiK i że nie był i nie jest stroną jakiegokolwiek niedozwolonego porozumienia z innymi podmiotami.

Spółka wyjaśniała, że współpraca Polkomtelu, PTC, PTK Centertel i P4 w projekcie dotyczącym telewizji mobilnej odbywała się zgodnie z prawem, w oparciu o wspólną spółkę czterech operatorów, na powołanie której UOKiK wydał zgodę.

W 2009 r. Urząd Komunikacji Elektronicznej ogłosił konkurs na rezerwację częstotliwości przeznaczonych dla telewizji mobilnej (dostępnej m.in. w telefonach komórkowych). Wzięły w nim udział: spółka Info-TV-FM oraz konsorcjum Mobile TV (spółka stworzona przez Polkomtel, Polską Telefonię Cyfrową, PTK Centertel i P4).

bFeqeByC

Przetarg wygrała spółka Info-TV-FM i została operatorem telewizji mobilnej. Aby móc świadczyć usługę, firma musi podpisać umowy z operatorami telefonii komórkowej.

Prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel wszczęła postępowanie antymonopolowe, w którym sprawdzi, czy operatorzy tworzący konsorcjum (które nie wygrało przetargu) uzgadniali między sobą sposób postępowania wobec Info-TV-FM.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/228/t91620.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/ngospodarka/telekomunikacja/artykul/ptc;i;polkomtelowi;grozi;50;mln;euro;kary,238,0,637678.html) PTC i Polkomtelowi grozi 50 mln euro kary UOKiK prowadzi postępowanie w sprawie utrudniania kontroli w sprawie telewizji mobilnej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t46423.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/ngospodarka/telekomunikacja/artykul/tvn;zaplaci;300;tysiecy;zlotych;kary,145,0,802193.html) TVN zapłaci 300 tysięcy złotych kary Chodzi o program "Rozmowy w toku", w którym miały zostać złamane przepisy o ochronie małoletnich.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/14/t25102.jpg ) ] (http://www.money.pl/ubezpieczenia/wiadomosci/artykul/pzu;ma;zaplacic;4;miliony;kary;za;definicje;zawalu,72,0,740936.html) PZU ma zapłacić 4 miliony kary. Za definicję zawału Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta uznał, że klienci mogli być wprowadzani w błąd.
bFeqeByW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)