Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Układ, likwidacja lub pre-pack. Co czeka Action?

4
Podziel się:

Analiza wskazała, że lepiej jest sprzedać całą firmę niż likwidować jej majątek.

Prezesem zarządu Action jest Piotr Bieliński.
Prezesem zarządu Action jest Piotr Bieliński. (Agencja Martis CONSULTING)
bFfjdJnV

Partnerzy biznesowi spółki Action mają większą szansę na odzyskanie pieniędzy. Analiza sytuacji finansowej dystrybutora sprzętu rtv i agd, który popadł w poważne problemy, wskazała, że lepiej jest sprzedać całą firmę niż likwidować jej majątek.

aktualizacja 28-03-2018 godz. 11:05

Z niezależnej analizy firmy KPMG wynika, że likwidacja majątku firmy Action pozwoli zaspokoić około 54 proc. roszczeń. Z kolei w przypadku sprzedaży całości przedsiębiorstwa do odzyskania jest blisko 71 proc. pieniędzy należnych wierzycielom.

bFfjdJnX

Procedura sprzedaży formalnie nazywana jest jako Pre-Pack. Jej założeniem jest przekonanie, że lepiej szybko sprzedać działające przedsiębiorstwo, którego działalność będzie kontynuowana przez nabywcę niż prowadzić długotrwałe postępowanie upadłościowe, licząc na korzystną sprzedaż majątku (np. w przetargach).

Wartość majątku spółki Action w postępowaniu upadłościowym została określona na poziomie 337,1 mln zł. Tę kwotę trzeba jednak pomniejszyć o koszty likwidacji i m.in. spłatę zobowiązań powstałych w procesie restrukturyzacji. Z tego zostanie więc blisko 188,9 mln zł w wariancie likwidacji majątku oraz 247,9 mln zł w przypadku sprzedaży.

Tymczasem kwota wierzytelności, które należą się kontrahentom Action, wyniosła dokładnie 354 mln 821 tys. 698,99 zł.

Zobacz także: Więcej praw dla wierzycieli spółek. Ale zyskują też dłużnicy. Co konkretnie?
bFfjdJod

Wszystkie obliczenia opierają się m.in. na prognozach Action. Spółka zakłada, że w całym 2018 roku przychody firmy wzrosną do 1 507 mln zł, a EBITDA (zysk operacyjny przed opodatkowaniem, odsetkami i amortyzacją) do 11,8 mln zł.

Action prognozuje też, że w 2019 roku zanotuje 1 615 mln zł przychodów, a EBITDA wyniesie 20,27 mln zł. W kolejnym roku ma to być odpowiednio: 1 640 mln zł i 20,82 mln zł. Z kolei w latach 2021-2022 spółka oczekuje kolejnych wzrostów: 1 677 mln zł przychodów i 22,07 mln zł EBITDA, a w 2022 obroty mają wzrosnąć do 1 693 mln zł i EBITDA do 22,39 mln zł.

Zdaniem niezależnej firmy KPMG, prognozy finansowe przedstawione przez zarząd oraz przyjęte założenia leżące u ich podstaw są możliwe do wykonania. Jednocześnie KPMG poddaje do rozważenia sugestię dokonania modyfikacji niektórych założeń, które mogą skutkować wypracowaniem wyższych przepływów pieniężnych.

bFfjdJoe

Action z kolei zastrzega, że przedstawione w raportach kwoty, jak również wyrażony komentarz do projekcji finansowych spółki i możliwości wykonania układu mają charakter szacunkowy. Mogą ulec zmianie, a przede wszystkim nie stanowią gwarancji.

Dwie powyższe opcje to nie wszystko. Sam zarząd Action ciągle obstaje za trzecim rozwiązaniem, którym jest układ z wierzycielami.

- Ważnym aspektem, o którym trzeba pamiętać w kontekście oceny ewentualnego procesu likwidacyjnego jest jego wysoka nieprzewidywalność, na co wskazują praktyki rynkowe i statystyki sądowe. Potwierdzają one, że poziom faktycznego zaspokajania wierzycieli w likwidacji jest znacząco niższy od tego, jaki można wypracować poprzez realizację układu. Poza tym, należy pamiętać, że w procesie likwidacji odzyskanie środków trwa bardzo długo, nawet do 7 lat - podkreśla Sławomir Harazin, wiceprezes Action.

- W przypadku przyjęcia układu, spółka nie tylko regularnie spłaca swoje wierzytelności, ale także wierzyciele handlowi mogą kontynuować współpracę, rozwijać biznes i realizować zyski. Po zawarciu układu, w miarę odzyskiwania przez spółkę zaufania rynku, kontynuacja współpracy staje się jeszcze bardziej dynamiczna - tłumaczy wiceprezes Harazin.

bFfjdJof

Dodaje, że raport KPMG podkreśla również, że czynnikiem pozytywnie wpływającym na realizację założeń układowych jest czas, w którym dojdzie do porozumienia z wierzycielami.

Grupa kapitałowa Action skupia firmy działające w obszarze handlu i produkcji urządzeń IT, rtv/agd, sprzętu biurowego oraz materiałów eksploatacyjnych. Od 2006 roku jest spółką giełdową.

bFfjdJoy
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(4)
maci //
4 lata temu
CZYLI NA LOGIKĘ - straty z tytułu likwidacji firmy wyniosą prawie 90.000.000 złoty // więc nasuwa się proste pytanie - kto na tym rozpadzie firmy zarobi - kto połknie te 90 baniek - to jest pytanie mordy wy moje
Gajowy
4 lata temu
Doceniam uśmiech jak na bankruta chumor dopisuje. Ciekawe jakie zrobią minę akcjonariusze jak zrozumieją ze całe przedsiebiorstwo będzie sprzedane u zostaną z niczym
Dominik
4 lata temu
Wytłumaczcie mi jak można stawiać w stan upadłości firmę która przynosi zysk EBITDA ?!? Przecież skoro przynosi zyski to w końcu spłaci zobowiązania...
bFfjdJoz
Okradany
4 lata temu
przypomnijmy tylko że firmę tę zniszczyła pisowska skarbówka która pod naciskim morawieckiego poszukuje w kieszeniach przedsiębiorców pieniędzy na nagrody i inne pisie fanaberie