Notowania

Tąpnięcie na akcjach Altus TFI. To efekt doniesień o zatrzymaniach

Ponad 30 proc. tanieją akcje Altus TFI. To efekt informacji o nowych zatrzymaniach w sprawie afery GetBack.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Maciej Luczniewski/REPORTER)
Altus TFI jest najgorszą spółką piątkowej sesji giełdowej.

Ponad 30 proc. tanieją akcje Altus TFI. To efekt doniesień, że dwie kolejne zatrzymane w aferze GetBack osoby, to prezesi właśnie tego funduszu. Zatrzymania przeprowadziło CBA.

Antybohaterem piątkowej sesji na warszawskiej giełdzie jest Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Altus. Jego akcje tanieją o blisko jedną trzecią. Żadna inna spółka z GPW nie traci na wartości tak mocno.

Dla samego Altusa jest to najgorszy dzień w kilkuletniej historii notowań giełdowych. Kurs akcji po spadku o ponad 30 proc. wynosi niecałe 5 zł za sztukę. Nigdy wcześniej nie był tak nisko. Jeszcze w czwartek akcje chodziły powyżej 7 zł, a dwa tygodnie temu były wyceniane ponaddwukrotnie wyżej niż teraz.

Obserwuj bieżące notowania akcji Altus TFI

To efekt kolejnej odsłony afery GetBack. W piątek doszło do nowych przesłuchań ludzi związanych ze sprawą. Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało byłego prezesa i wiceprezesa funduszu, który - jak podają nieoficjalnie media - sprzedał windykatorowi spółkę EGB.

Prokuratura zarzuca przesłuchiwanym wyrządzenie spółce GetBack szkody majątkowej w wielkich rozmiarach. Szacuje się, że chodzi o ok. 260 mln zł. Choć nie padła nazwa funduszu, wiadomo, że w połowie ubiegłego roku akcje EGB Investments sprzedało Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Altus. Transakcja opiewała na prawie 208 mln zł.

UOKiK wziął się za Getback. Nieprawidłowości przy windykacji i sprzedaży obligacji

Z informacji, do których dotarła Polska Agencja Prasowa wynika, że to właśnie byli członkowie zarządu Altus TFI zostali zatrzymani przez CBA. Mają wytłumaczyć, jakim cudem sprzedali GetBackowi akcje EGB warte niecałe 28 mln zł za ponad 200 mln zł.

A to nie jedyna wątpliwa transakcja. GetBack później spłacił również dług tej firmy w wysokości blisko 80 mln zł.

Altus TFI jest jednym z największych w Polsce niezależnych (tzn. niepowiązanych bezpośrednio z żadną instytucją finansową) towarzystw funduszy inwestycyjnych i jednocześnie jednym z najdynamiczniej rozwijających się podmiotów w branży.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: afera getback, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
31-08-2018

OfcaRozumiem ze jak mnie ktos sprzeda za 100 zl bezwartosciowe smieci to tez go zatrzyma CBA? Kupic tanio a sprzedac drogo to jest karalne? Lepiej kupic … Czytaj całość

31-08-2018

jbjbjbNie rozumiem dlaczego maja cokolwiek tlumaczyc. Byl kupiec to sprzedali. Janusz jak sprzeda swojego zdezelowaego passata po zawyzonej cenie to sie nie … Czytaj całość

31-08-2018

WojtekPowoli powoli po nitce ...

Rozwiń komentarze (8)