Notowania

gpw
08.12.2016 09:44

Prezes GPW wraca do pomysłu stworzenia polskiej agencji ratingowej. Znalazła partnerów projektu

Władze GPW mówią o planach na kolejne miesiące.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andrzej Iwanczuk/REPORTER)

- Udało się uzgodnić porozumienie dotyczące budowy polskiej agencji ratingowej - poinformowała Małgorzata Zaleska, prezes GPW. Spółka wraca więc do pomysłu, który powstał już w 2014 r.

Podczas czwartkowego spotkania z dziennikarzami szefowa warszawskiej giełdy zapowiedziała, że GPW dąży do zbudowania agencji ratingowej. Spółka nie będzie jednak robić tego samodzielnie. W projekcie mają uczestniczyć dodatkowo: Polski Fundusz Rozwoju oraz Biuro Informacji Kredytowej.

- Udało się uzgodnić porozumienie dotyczące budowy polskiej agencji ratingowej. Ma ona być zbudowana razem z BIK i PFR - powiedziała Małgorzata Zaleska.

Według jej zapowiedzi agencja ratingowa ma nadawać ratingi głównie małym i średnim spółkom emitującym papiery wartościowe. Obecnie takie firmy często nie mogą sobie pozwolić na ratingi w dużych agencjach.

Prezes GPW zapowiedziała, że agencja ruszy w przyszłym roku, a szczegółowy biznesplan jest już gotowy. - Ratingi mają być dostępne dla małych podmiotów, więc muszą być tanie - powiedziała Małgorzata Zaleska.

Warto przypomnieć, że pomysł powołania agencji ratingowej nie jest nowy. Już w 2014 r. ówczesny prezes GPW, Adam Maciejewski, doprowadził do stworzenia Instytutu Analiz i Ratingu. Jego prezesem została wtedy ekonomistka Maja Goettig. Projekt nie był jednak później rozwijany.

Agencja miała zająć się głównie wydawaniem ocen dla papierów notowanych na rynku obligacji Catalyst, tak by inwestorzy zyskali większą wiedzę na temat wiarygodności instrumentów finansowych, w które chcą zainwestować. GPW jako założyciel agencji, wniosła wtedy początkowy kapitał na poziomie 4,1 mln zł.

Podczas czwartkowego spotkania prezes GPW podzieliła się również swoją opinią dotyczącą sytuacji na warszawskiej giełdzie. - Mamy bardzo dobrą koniunkturę na giełdzie. Jesteśmy przekonani, że ten trend utrzyma się w najbliższym czasie, także w przyszłym roku. Jesteśmy przekonani, że giełda wyprzeda to, co dzieje się w gospodarce - podkreśliła Małgorzata Zaleska.

Kurs akcji GPW od początku 2016 roku

Tagi: gpw, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-12-2016

PropagatorAgencja bedzie nosiła dumna nazwę "Polska Agencja Propagandy Kapitalowej", w skrócie PAPKa.

08-12-2016

Lena O.To już nie jest śmieszne. Totalitaryzm zawitał do Polski. Szykujcie się na to, poziom życia będzie gorszy niż w Kurdystanie. W sklepach bedzie sama … Czytaj całość

08-12-2016

BenekWszystkie dotychczasowe dobre reformy PiS-u mnie nie dały żadnych korzyści pomimo to podoba mi się to co robi PiS,

Rozwiń komentarze (11)