Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Prezes GPW mówi o państwowej agencji ratingowej. "Ma ruszyć w przyszłym roku"

Prezes GPW mówi o państwowej agencji ratingowej. "Ma ruszyć w przyszłym roku"

Marek Dietl stoi na czele giełdy od września 2017 roku. Fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER
Marek Dietl stoi na czele giełdy od września 2017 roku.

Polska nie porzuca planów powołania własnej instytucji, która na wzór Moody's, Fitch czy S&P chce oceniać obligacje firm pod względem ryzyka inwestycji. Przekonuje, że ruszy w 2019 roku. Pierwsze zapowiedzi były już w 2014 roku.

Światowe rynki finansowe zdominowały trzy amerykańskie agencje ratingowe, które oceniają wiarygodność/wypłacalność firm i rządów państw. Oprócz nich istnieją mniejsze, lokalnie tworzone instytucje.

- W Polsce brakuje agencji ratingowej. Odpowiedzią jest stworzenie jej przez BIK, Polski Fundusz Rozwoju i GPW - wskazał Marek Dietl, prezes warszawskiej giełdy. Szef GPW, cytowany przez Rzeczpospolitą wskazał, że zarejestrowanie tej agencji przez ESMA (europejski odpowiednik KNF) pozwoli posegmentować inwestorom rynek obligacji Catalyst w oparciu o klasy ryzyka.

- Już teraz pracujemy nad stworzeniem segmentu prime obligacji wysokiej płynności. W przyszłym roku ma ruszyć ta agencja - zapowiedział Dietl.

Agencje ratingowe powstały 200 lat temu


Agencja ma zająć się głównie wydawaniem ocen dla papierów notowanych na rynku obligacji Catalyst, tak by inwestorzy zyskali większą wiedzę na temat wiarygodności instrumentów finansowych, w które chcą zainwestować.

Taka informacja przydałaby się m.in. w odniesieniu do GetBacku. W Jego papierach klienci "utopili" ponad 3 mld zł. Część z nich trafiła także na Catalyst.

Polska agencja pod nazwą Instytut Analiz i Ratingu została utworzona przez GPW już w połowie 2014 roku, ale wciąż nie rozpoczęła działalności. Ciągle inwestorzy byli zwodzeni. Również Małgorzata Zaleska, a więc poprzedniczka Marka Dietla, mówiła pod koniec 2016 roku, że ruszy "w przyszłym roku". Nie udało się. Teraz ma być inaczej.

GPW jako założyciel agencji, wniosła jeszcze w 2012 roku początkowy kapitał na poziomie 4,1 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Obywatel.
2018-07-15 09:09
Reżim chce sobie zbudować kolejny dział propagandy aby kilku kolesi co nie załapali się do sejmu dostało cieple posadki a w razie jak przerżną wybory to pójdzie tam następnych kilkunastu kolesi na konsultantów (vel specjalistów od niczego).

I ja się pytam czy ktoś normalny uwierzy w dane takiej " agencji ratingowej " ????????????/
Troll i to wredny
2018-07-13 18:23
BlackRock właściciel wszystkich właścicieli, 18 bilionów dolarów...jeśli nasza agencja ratingowa pójdzie do nich na staż, to za jakieś 50 lat będzie miała specjalistów.
ninka
2018-07-13 11:53
I ktoś uwierzy tej agencji ??? he heheee. Tym obłudnikom to tylko betonowy Pis elektorat jeszcze wierzy i to już zaczyna mieć wątpliwości.
Pokaż wszystkie komentarze (11)