Notowania

giełda
12-07-2018 (13:16)

Prezes GPW mówi o państwowej agencji ratingowej. "Ma ruszyć w przyszłym roku"

Pierwsze zapowiedzi jej powołania były już w 2014 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andrzej Iwanczuk/REPORTER)
Marek Dietl stoi na czele giełdy od września 2017 roku.

Polska nie porzuca planów powołania własnej instytucji, która na wzór Moody's, Fitch czy S&P chce oceniać obligacje firm pod względem ryzyka inwestycji. Przekonuje, że ruszy w 2019 roku. Pierwsze zapowiedzi były już w 2014 roku.

Światowe rynki finansowe zdominowały trzy amerykańskie agencje ratingowe, które oceniają wiarygodność/wypłacalność firm i rządów państw. Oprócz nich istnieją mniejsze, lokalnie tworzone instytucje.

- W Polsce brakuje agencji ratingowej. Odpowiedzią jest stworzenie jej przez BIK, Polski Fundusz Rozwoju i GPW - wskazał Marek Dietl, prezes warszawskiej giełdy. Szef GPW, cytowany przez Rzeczpospolitą wskazał, że zarejestrowanie tej agencji przez ESMA (europejski odpowiednik KNF) pozwoli posegmentować inwestorom rynek obligacji Catalyst w oparciu o klasy ryzyka.

- Już teraz pracujemy nad stworzeniem segmentu prime obligacji wysokiej płynności. W przyszłym roku ma ruszyć ta agencja - zapowiedział Dietl.

Agencje ratingowe powstały 200 lat temu

Agencja ma zająć się głównie wydawaniem ocen dla papierów notowanych na rynku obligacji Catalyst, tak by inwestorzy zyskali większą wiedzę na temat wiarygodności instrumentów finansowych, w które chcą zainwestować.

Taka informacja przydałaby się m.in. w odniesieniu do GetBacku. W Jego papierach klienci "utopili" ponad 3 mld zł. Część z nich trafiła także na Catalyst.

Polska agencja pod nazwą Instytut Analiz i Ratingu została utworzona przez GPW już w połowie 2014 roku, ale wciąż nie rozpoczęła działalności. Ciągle inwestorzy byli zwodzeni. Również Małgorzata Zaleska, a więc poprzedniczka Marka Dietla, mówiła pod koniec 2016 roku, że ruszy "w przyszłym roku". Nie udało się. Teraz ma być inaczej.

GPW jako założyciel agencji, wniosła jeszcze w 2012 roku początkowy kapitał na poziomie 4,1 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: giełda, agencja ratingowa, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-07-2018

hahhhahaPolsce brakuje jkaby kazde panstwo mialo swoja:D dodac te taka agencja kierowana przez partie bedzie tak wiarygodna jak snieg przy 30C upale :D no i … Czytaj całość

12-07-2018

JanuszTo połączmy tę agencję z tą, który tworzy Kurski do liczenia tych milionów oglądających Wiadomości. I od razu wszystkie państwowe trupy dostaną … Czytaj całość

12-07-2018

tgLiczę na to, że będzie co najmniej tak obiektywna jak BBC Jacka Kurskiego vel Ciemny Lud To Kupi.

Rozwiń komentarze (11)