Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kgh
22.07.2015 15:11

Akcje KGHM mocno tanieją. Spółka traci miliard złotych

Akcje miedziowego giganta nie były tańsze w tym roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jacek Waszkiewicz/Reporter)
Herbert Wirth, prezes KGHM

Akcje największego producenta srebra i ósmego producenta miedzi na świecie są wyceniane najniżej w tym roku. Tylko dzisiaj rynkowa wartość spółki KGHM spadła o 1,3 miliarda złotych. Inwestorzy obawiają się przede wszystkim o dalszy spadek cen surowców na światowych rynkach. Cena miedzi jest najniższa od 6 lat.

Po południu jedna akcja KGHM-u kosztowała niewiele ponad 92 zł. To o blisko 7 proc. mniej niż na zamknięciu wczorajszej sesji na giełdzie w Warszawie. Tym samym wartość rynkowa całej firmy spadła z 19,8 do 18,43 mld zł.

Tegoroczne notowania akcji KGHM-u

Największym poszkodowanym, przynajmniej jeżeli chodzi o skalę, jest Skarb Państwa, który jest największym akcjonariuszem spółki. W jego rękach jest 31,79 proc. udziałów, wartych obecnie około 5,85 mld zł.

Negatywny wpływ na spółkę i postrzeganie jej potencjału do generowania zysków ma taniejąca miedź. Problemy chińskiej gospodarki, oczekiwane podwyżki stóp procentowych w USA i niepewność na rynkach finansowych sprawiła, że cena miedzi spadła ostatnio do najniższego poziomu od 2009 roku.

W Nowym Jorku miedź kosztuje około 2,4315 dolarów za funt. Z kolei na giełdzie metali w Szanghaju tona miedzi wyceniana jest na 39200 juanów (6315 dolarów).

Spadające ceny surowców zaniżają wyniki grupy, choć KGHM zwiększa systematycznie produkcję. W ubiegłym roku było to 664 tysiące ton miedzi i 1256 ton srebra. Zysk netto KGHM spadł do 2,45 miliarda złotych wobec nieco ponad 3 miliardów rok wcześniej. To jednocześnie blisko 80 procent mniej niż w rekordowym 2011 roku.

Wyniki roczne grupy KGHM (w tys. zł)

Także ten rok nie zapowiada się najlepiej. KGHM zarobił "na czysto" w pierwszych trzech miesiącach tego roku 397 milionów złotych. Wynik sprzed roku był wyższy o 20 milionów.

Istotnym obciążeniem dla działalności KGHM-u jest podatek od wydobycia niektórych kopalin, który wyniósł 1,5 miliarda złotych i stanowił 12 procent kosztów działalności operacyjnej w 2014 roku. Podatek dochodowy to kolejne 853 miliony złotych.

Tagi: kgh, kghm, miedź, giełda, wiadomości, kraj, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz