Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Akcje spółek energetycznych. Które firmy warto kupić?

0
Podziel się

Zobacz największe plusy i minusy firm z tej branży notowanych na GPW.

Akcje spółek energetycznych. Które firmy warto kupić?
(Reporter Poland)
bEgwfENx

Skarb Państwa postanowił wykorzystać ostatnie, styczniowe wzrosty na giełdach i rozpocząć tegoroczną prywatyzację od sprzedaży pakietu akcji Polskiej Grupy Energetycznej. Money.pl na podstawie opinii ekspertów przeanalizował mocne i słabe strony inwestycji w spółki energetyczne oraz wskazał na potencjalne rynkowe hity.

Ministerstwo Skarbu Państwa sprzedało 131 miliona akcji PGE po 19,2 zł za akcję. Zarobiło około 2,5 miliarda złotych, można jednak mieć wątpliwość co do terminu przeprowadzenia tej transakcji. Po wydarzeniach w Grecji, inwestorzy zaczęli sprzedawać spółki z sektora energetycznego, co spowodowało spadek cen akcji. Zasadne w tym kontekście jest pytanie, czy Skarb Państwa nie pozbył się PGE zbyt tanio. Ministerstwo odmówiło komentarza w tej sprawie.

Zobacz jak kurs PGE zareagował na sprzedaż akcji przez Skarb Państwa Warto zauważyć, że choć sprzedaż nastąpiła 23 lutego, to cena gwałtownie spadła już w 19 lutego. Manipulacja? Komisja Nadzoru Finansowego zajęła się sprawą, ponieważ zachodzi podejrzenie, że ktoś wykorzystał informacje poufne o zamiarach resortu skarbu.

bEgwfENz

Agencja Reuters podaje, że _ _złożono deklaracje na 10 procent akcji, ale ministerstwo zdecydowało się na sprzedaż około 7 procent udziałów. Po całej operacji udział Skarbu Państwa w akcjonariacie zmniejszył się z 69,29 procenta do około 62,29 procenta. To największa tego typu transakcja od czerwca 2011 roku. Wtedy ministerstwo zarządzane jeszcze przez Aleksandra Grada sprzedało 10 procenta PZU, uzyskując tym samym wpływ do kasy Państwa rzędu niemal 3,2 miliarda złotych.

Kolejnymi kandydatami do tego typu szybkiej prywatyzacji są inne giełdowe spółki. Analitycy wskazują tutaj, że najpoważniejszym kandydatem jest PKO BP. Nie można jednak wykluczyć Taurona PE, KGHM, PZU, a także kolejnego pakietu PGE.

-_ Przez kilka miesięcy państwo nie pozbędzie się walorów PGE _ - uważa Paweł Cymcyk, manager komunikacji inwestycyjnej ING TFI. - _ Skarb Państwa będzie chciał uzyskać około 10 miliardów z prywatyzacji w tym roku, a to był pierwszy krok w kierunku wykonania tego planu. Spodziewałbym się raczej sprzedaży pakietów innych akcji _ - stwierdza ekspert.

Ministerstwo Skarbu może nadal sprzedać ponad 10 procent największego koncernu energetycznego i zachować kontrolę niewymagającą zmian w statucie. Warto zwrócić uwagę na KGHM - po wprowadzeniu podatku od kopalin Skarb Państwa nadal będzie czerpał korzyści związane z wydobyciem metali, więc nie straciłby tak dużo.

bEgwfENF

Bezpieczna przystań?

Czy tak naprawdę opłacało się kupić PGE wielkim inwestorom i czy warto postąpić tak jak oni kupując spółki z tego sektora? Choć zwyczajowo uznaje się je za firmy o bezpieczniejszym profilu i mniejszym ryzyku, to nie widać tego w ostatnim roku. Tylko czeskiemu CEZ-owi udało się wyjść na plus i pobić indeks WIG20.

Zobacz jak radziły sobie poszczególne spółki energetyczne przez ostatni rok Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Sektor energetyczny nie wzbudza wielkiego entuzjazmu wśród analityków. Franciszek Wojtal z DM Millennium ocenia, że nie jest to najlepsza opcja. - _ Zakładamy, że ten rok będzie dobry dla giełdy, zatem dla sektorów defensywnych takich jak energetyka będziemy zalecać niedoważanie _ - zaznacza analityk.

bEgwfENG

Nieco bardziej wyważony jest Paweł Cymcyk. - _ Warto cały czas się interesować spółkami energetycznymi jako częścią większego portfela inwestycyjnego, ze względu na stabilność i niskie wyceny. Jednak wymagane inwestycje oraz zagrożenie sprzedażą pakietów akcji przez Skarb Państwa nieco ograniczają potencjał wzrostowy tych spółek _ - tłumaczy ekspert.

Najważniejsze szanse i zagrożenia inwestycji w akcje spółek energetycznych
Plusy Minusy
Sektor defensywny, mniej podatny na zawirowania gospodarcze, stabilne przychody Zagrożenie sprzedażą pakietów przez Skarb Państwa
Często wypłacane są dywidendy, niskie zadłużenie Wymagane są ogromne inwestycje w sieciach dystrybucyjnych i infrastrukturze, które mogą negatywnie wpłynąć na wyniki spółek
Wycenione nisko pod kątem popularnych wskaźników finansowych Zmiany w prawie polskim i unijnym mogące zwiększyć koszty produkcji energii węglowej

Źródło: Money.pl na podstawie komentarzy analityków

Inwestycje związane ze sektorem energetycznym mają wiele plusów, ale z drugiej strony mniej więcej tyle samo jest minusów. Na ten aspekt zwraca uwagę Piotr Łopaciuk z Erste Group, który wymienia przykładowe szanse i zagrożenia dla polskich spółek wytwarzających energię. - _ Na plus polskim spółkom energetycznym trzeba zaliczyć to, że mają znacznie mniejszy poziom zadłużenia niż zagraniczna konkurencja. PGE teraz ma nadwyżki gotówkowe, z kolei Tauron jest w pobliżu zerowego bilansu _- twierdzi Łopaciuk. Szybko przytacza jednak potencjalne zagrożenia, wynikające ze zmian zarówno w regulacjach krajowych, jak i unijnych.

bEgwfENH

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/163/m201635.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/powrot;hossy;zobacz;osiem;spolek;na;ktore;warto;postawic,0,0,1019136.html) Zobacz osiem spółek, na które warto postawić - _ Z rynku zaczną znikać rekompensaty za kontrakty terminowe na dostawy prądu. To spuścizna z lat 90. ubiegłego stulecia, państwo dotowało spółki energetyczne w zamian za stały poziom cen energii dla obywateli. Na obciążenie wyników spółek energetycznych wpłynie też prawo unijne dotyczące emisji CO2. Od 2013 roku opłaty się zwiększą, a wydaje się, że koncerny energetycznie nie przeniosą całego obciążenia na cenę. To negatywnie wpłynie na wynik firm _ - podsumowuje Łopaciuk.

Na konieczność ogromnych nakładów inwestycyjnych zwraca uwagę Michał Stalmach, analityk DM BOŚ. - _ Problemem polskiej energetyki jest wysoki poziom wykorzystania mocy wytwórczych. Dodatkowo sytuację pogarsza konieczność stopniowego odłączania przestarzałych bloków bądź ich czasowe wyłączenia w okresie remontów. Obecnie średni wiek bloków energetycznych w Polsce to około 40 lat. _

Według Stalmacha dominacja węgla w wytwarzaniu energii również stanowi problem. -_ Polska jest jednym z państw UE o najmniejszej zróżnicowaniu źródeł wytwarzanej energii. W związku z tym grupy energetyczne stoją przed koniecznością poniesienia bardzo dużych nakładów inwestycyjnych na nowe moce wytwórcze oraz modernizację sieci dystrybucji. Będzie to skutkować stopniowym wzrostem zadłużenia, co obciąży wyniki finansowe - _podsumowuje analityk.

bEgwfENI

Money.pl zebrał najnowsze rekomendacje dla spółek sektora energetycznego. Według najświeższych raportów wartymi kupna są jedynie PGE oraz Enea, mimo zagrożenia ze strony sprzedaży udziałów przez Skarb Państwa. Czeski CEZ jest jedyną spółką, która ma negatywną ocenę domów maklerskich. To nie dziwi, gdyż w ciągu ostatniego roku czeski potentat radził sobie na giełdzie całkiem przyzwoicie, więc w porównaniu do konkurencji może być wyceniany zbyt drogo.

Zobacz najnowsze rekomendacje domów maklerskich dla spółek energetycznych
Spółka Typ Cena docelowa Oczekiwana stopa zwrotu Cena akcji* Data wydania Instytucja
CEZ redukuj 124,9 -9,53 proc. 136,80 2012-01-05 BRE BANK DI
Enea SA kupuj 20,8 14,62 proc. 17,76 2012-02-23 Raiffeisen
PGE SA kupuj 24 17,92 proc. 19,70 2012-02-23 Raiffeisen
PEP SA trzymaj 27,45 23,50 proc. 21,00 2011-11-02 AmerBrokers DM
Tauron PE trzymaj 6 10,67 proc. 5,36 2012-02-23 Raiffeisen

Źródło: Money.pl na postawie zebranych rekomendacji, *ceny zamknięcia z 24.02.2012 roku

Oprócz ostatnio opublikowanych zaleceń domów maklerskich, Money.pl dotarł także do innych analityków, którzy dysponują własnymi wycenami. Franciszek Wojtal z DM Millennium potwierdza zainteresowanie Eneą. - _ W tej chwili wyceniamy spółkę na poziomie 20,60 zł _.

Kolejną dość zaskakującą rekomendację wydał Credit Suisse, który wycenił Tauron PE na 7,20 zł zalecając _ ponad rynek _. - _ Porównywalnie jest to bezpieczniejsza spółka, ma zdrową strukturę bilansu, a jej infrastruktura nie jest tak zła jak ocenia rynek _ - tłumaczy analityk Piotr Dzięciołowski.

Wtóruje mu Michał Stalmach. -_ Za najciekawszą inwestycję wśród grup energetycznych uważamy Tauron. Po przejęciu aktywów Vattenfalla koncern umocni swoją pozycję lidera w perspektywicznym segmencie dystrybucji, z udziałem w rynku przekraczającym 40 procent. Ponadto w przypadku Tauronu ryzyko sprzedaży akcji przez Skarb Państwa jest najmniejsze - _podsumowuje analityk.

więcej o inwestycjach w energetykęCzytajw Money.pl
Grecja i tak upadnie, ale giełda i złoty... Zobacz, czy złoty będzie się dalej umacniał i co będzie działo się na warszawskiej giełdzie.
Zainwestują w Polsce nawet 145 miliardów Przy pewnych założeniach inwestycje te znajdują się w zasięgu polskich firm.
Pawlak zapowiada duże wyprzedzenie Wicepremier otworzył w Warszawie zorganizowaną w ramach polskiego przewodnictwa w UE konferencję dotyczącą energetyki.

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autorów i analityków nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych.

bEgwfEOa
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)