Notowania

lwb
24.11.2010 14:00

Akcjonariusze NWR zgodzili się na przejęcie Bogdanki

By sfinansować inwestycję, spółka zdecyduje się na emisję akcji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(bogdanka.eu/Materiały prasowe)

Akcjonariusze NWR zgodzili się podczas walnego zgromadzenia na przejęcie Bogdanki i emisję akcji - poinformowała spółka.

99,5 proc. akcjonariuszy NWR obecnych na NWZA spółki zdecydowało o przyznaniu zgody na planowany zakup Bogdanki.

Zdecydowano też o przyznaniu zarządowi zgody na podniesienie kapitału o maksymalnie 39 mln 665 tys. 35 akcji serii A, czyli do około 15 proc. obecnego kapitału.

Spółka informowała wcześniej, że akcjonariusze Bogdanki będą mogli reinwestować środki ze sprzedaży akcji lubelskiej kopalni w nową emisję akcji NWR, by utrzymać zaangażowanie w powiększonej grupie.

Tydzień temu minister skarbu Aleksander Grad powiedział, że patrząc tylko od strony biznesowej, trudno się spodziewać pozytywnych odpowiedzi na wezwanie koncernu NWR do sprzedaży akcji Bogdanki. _ Jestem spokojny o Bogdankę. Obserwuję to wezwanie. To jest normalna gra na rynkach kapitałowych. (...) Pytanie, czy akcjonariuszom opłaca się sprzedawać te akcje _ - mówił. Przypomniał, że głównymi akcjonariuszami Bogdanki są Otwarte Fundusze Emerytalne. Podkreślił, że nie chce ingerować w ich prawo własności, ale z publikacji prasowych na ten temat wnioskuje, że odpowiedzi na wezwanie NWR nie będzie.

_ - Patrząc tylko od strony biznesowej, trudno się spodziewać pozytywnych odpowiedzi. Otwarte Fundusze Emerytalne reprezentują swoich klientów, reprezentują przyszłych emerytów. Czy można sobie wyobrazić lepszy biznes dla polskich emerytów, niż posiadanie akcji Bogdanki? Uważam, że nie ma lepszego biznesu dzisiaj w Polsce _ - powiedział Grad. Według niego, wezwanie NWR jest także _ próbą _ dla OFE, by pokazać na rynku, a także swoim klientom, że _ myślą biznesowo _, żeby budować silną pozycję kapitałową.

Koncern New Word Resources ogłosił, że po planowanej fuzji obu firm chce stać się liderem wydobycia węgla w Europie Środkowej. Bogdanka miałaby być platformą do dalszych przejęć w tym regionie. Zapisy na akcje mają być przyjmowane do 29 listopada. Wezwanie dojdzie do skutku, gdy będą zapisy na 75 proc. akcji Bogdanki. NWR zaoferował za jedną akcję 100,75 zł.

Bogdanka jest najlepszą polską kopalnią węgla kamiennego. Jej zysk netto za 3 kwartały br. wyniósł prawie 193 mln zł. Zarząd spółki sprzeciwia się próbie przejęcia przez NWR, wskazując na ryzyko znacznych negatywnych skutków przejęcia dla spółki oraz brak jakichkolwiek korzyści finansowych, technologicznych czy organizacyjnych. Przeciwne przejęciu są również związki zawodowe.

Tagi: lwb, nwr, giełda, wiadomości, gospodarka, pap, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz