Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Akcjonariusze Stomilu zrezygnowali z roszczeń

0
Podziel się:

Akcjonariusze mniejszościowi Stomilu Olsztyn na czwartkowym NWZA zrezygnowali z podjęcia uchwały zobowiązującej spółkę do wystąpienia z roszczeniem odszkodowawczym wobec Michelin i zarządu

- poinformował Stomil.

'Główni akcjonariusze Stomilu Olsztyn zdecydowali o niezwłocznym rozpoczęciu negocjacji mających na celu całkowite zakończenie istniejącego sporu. W związku z tym akcjonariusze mniejszościowi zrezygnowali z podjęcia uchwały w sprawie zobowiązania zarządu spółki do wystąpienia o odszkodowanie na rzecz spółki w stosunku do członków władz Spółki oraz Compagnie Financiere Michelin' - napisano w piątkowym komunikacie.

Akcjonariusze zdecydowali o zwołaniu walnego zgromadzenia na 4 kwietnia tego roku. Jednym z głównych punktów obrad ma być podjęcie uchwały w sprawie powołania rewidenta do spraw szczególnych.

Strony sporu zobowiązały się do złożenia zgodnych wniosków o zawieszenie postępowań sądowych na czas prowadzenia negocjacji.

Wybrany w ubiegłym miesiącu do rady nadzorczej Raimondo Eggink, na życzenie akcjonariuszy, zobowiązał się wstrzymać do 4 kwietnia od wykonywania czynności indywidualnego nadzoru nad spółką.

'Akcjonariusze zgodnie wyrażają przekonanie, że podjęte działania walnie przyczynią się do rozstrzygnięcia dotychczasowego sporu, wyjaśnienia wątpliwości podnoszonych przez akcjonariuszy, a co za tym idzie, korzystnie wpłyną na sytuację spółki oraz postrzeganie spółki przez ogół inwestorów' - napisano w komunikacie.

Czwartkowe NWZA było kontynuacją NWZA z 30 stycznia, zwołanego przez akcjonariuszy mniejszościowych, którzy żądali odszkodowania od Michelina oraz zarządu Stomilu za działania na szkodę spółki, opierając się na raporcie przygotowanym przez firmę audytorską BDO Polska.

Na podstawie przeprowadzonej analizy za lata 1997-2000 firma audytorska BDO Polska stwierdziła, że ceny sprzedaży do zagranicznych podmiotów grupy Michelin są ogólnie niższe (w niektórych przypadkach o ponad 20 proc.) od cen sprzedaży realizowanych w obrocie z innymi podmiotami zagranicznymi i podmiotami krajowymi.

BDO stwierdziła również, że Stomil ponosił opłaty z tytułu wsparcia eksportowego, wsparcia technicznego, licencji, świadczenia usług i prac na rzecz rozwoju. Łączna kwota obciążeń związanych z tymi umowami za badane lata wyniosła 222,6 mln zł.

Zarząd Stomilu nie zgodził się z wnioskami zawartymi w raporcie rewidenta. Jego zdaniem, wiele komentarzy BDO jest przedstawionych jako opinie i nie znajduje pokrycia w faktach.

W ubiegły czwartek Michelin poinformował, że chce nowego audytu Stomilu Olsztyn przez niezależnego biegłego rewidenta, a do opublikowania wyników tego badania, wstrzyma wsparcie dla proeksportowych inwestycji w Stomilu.

W uzasadnieniu decyzji Michelin napisał, że nie widzi możliwości dalszego wspierania rozwoju Stomilu, dopóki zarówno Michelin, jak i zarząd spółki nie zostaną oczyszczeni ze stawianych im zarzutów stosowania niezgodnych z prawem cen transferowych we wzajemnych kontaktach.

Od dłuższego czasu trwa konflikt w Stomilu Olsztyn. Akcjonariusze mniejszościowi zarzucają Michelinowi m.in. transfer zysków ze Stomilu do Michelina oraz utrudnianie akcjonariuszom dostępu do informacji.

Od 16 stycznia Michelin prowadzi rozmowy z akcjonariuszami mniejszościowymi na temat sposobów rozwiązania konfliktu w spółce. Do tej pory jednak rozmowy te nie przyniosły efektu. W skład koalicji sprzeciwiającej się Michelinowi wchodzą inwestorzy finansowi dysponujący łącznie ponad 20 proc. akcji Stomilu Olsztyn. Wśród nich są m.in.: Pioneer Pekao TFI, OFE PZU Złota Jesień, BRE Bank SA.

Compagnie Financiere Michelin, po zakończeniu ogłoszonego we wrześniu 2001 roku wezwania, ma 65,78 proc. kapitału zakładowego Stomilu Olsztyn.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)