Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Alior Bank będzie zwiększać udział leasingu w przychodach i obniżać koszt ryzyka

0
Podziel się:
Alior Bank będzie zwiększać udział leasingu w przychodach i obniżać koszt ryzyka

Warszawa, 09.11.2017 (ISBnews) - Alior Bank planuje obniżać koszt ryzyka i chce, by rosnącemu udziałowi kredytów mikro towarzyszyło ograniczenie udziału pożyczki gotówkowej przy równoczesnym wzroście wolumenów w leasingu dla małych i średnich firm. Bank będzie także systematycznie sprzedawał portfel kredytów nieregularnych (NPL), poinformował p.o. prezesa Alior Banku Michał Chyczewski.

"Ta zmiana - mniej pożyczek gotówkowych na rzecz rosnącego portfela leasingowego pozwoli nam wyraźnie zmniejszać koszt ryzyka i będzie miała tylko nieznaczny wpływ na poziom marży odsetkowej netto. Wolumen pożyczek nadal będzie rósł, ale będziemy kierowali tę ofertę do klientów, którzy mają główną relację z Alior Bankiem, co przełoży się na poprawę NIM po uwzględnieniu kosztów ryzyka" - powiedział Chyczewski dziennikarzom.

Dodał, że bank nie zamierza kupować żadnej spółki leasingowej, a planowany wzrost przychodów z leasingu segmentu MSP również będzie odbywał się w sposób organiczny.

Marża odsetkowa netto Alior Banku wyniosła 4,7% na koniec III kw. wobec 4,8% kwartał wcześniej.

Bank podał także, że spadek kosztów ryzyka będzie realizowany także poprzez ograniczenie sprzedaży produktów detalicznych przez pośredników generujących wyższy koszt ryzyka do 6% wobec 18% obecnie, zaś w segmencie klienta biznesowego do 8% wobec 20% obecnie. Plan zakłada także zwiększenie udziału ekspozycji zabezpieczonych dla segmentu mikro z 43% obecnie do 51%.

Bank podał, że koszt ryzyka na koniec III kw. wyniósł 1,7% (bez sprzedaży NPL wyniósł 1,9%). Celem zawartym w strategii jest poziom 1,8% w 2017 roku i dalszy spadek do 1,6% w 2020 r.

Alior Bank sprzedał w trzech kwartałach 2017 wierzytelności na łączną kwotę brutto 625,28 mln zł, a odpis aktualizujący utworzony dla tego portfela wyniósł 462,36 mln zł. Wpływ sprzedaży wierzytelności na koszty ryzyka w trzech kwartałach 2017 r. wyniósł 70,76 mln zł. W samym III kw. pozytywny wpływ sprzedaży portfeli NPL na wynik wyniósł 45 mln zł.

"Sprzedaliśmy w III kwartale portfel kredytów niepracujących, skutkiem przeprowadzonych transakcji koszty ryzyka ograniczone zostały z 1,9% do 1,7% na koniec III kw. Sprzedaż portfeli NPL to będzie część naszego modelu biznesowego" - powiedział Chyczewski.

Alior Bank rozpoczął działalność w listopadzie 2008 roku. Bank zadebiutował na warszawskiej giełdzie w grudniu 2012 r. Aktywa banku miały wartość 61,21 mld zł na koniec 2016 r.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)