Notowania

alr
27.02.2014 08:13

Alior Bank zmienia sposób księgowania. Zwiększy zysk netto

Zmiany są zgodne z ustaleniami z nadzorem finansowym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Alior Bank)

Zarząd Alior Banku zdecydował o modyfikacji podejścia do księgowania przychodów z bancassurance powiązanych z produktami kredytowymi, co zwiększy wyniku netto banku za 2013 r. o 18 mln zł - podała spółka.

Bank utworzył odpis aktualizujący wycenę aktywów trwałych przeznaczonych do sprzedaży 24 mln zł brutto. _ W ocenie zarządu banku zmiana ta oznacza pozytywny wpływ na wynik Banku za 2013 rok tj. wzrost wyniku netto o około 18 mln zł, zwiększenie poziomu kapitałów własnych Banku na dzień 31.12.2012 r. o około 34 mln zł _ - napisano w komunikacie.

_ Zarząd banku podjął decyzję o utworzeniu odpisu aktualizującego wycenę aktywów trwałych przeznaczonych do sprzedaży w kwocie 24 mln zł brutto. Wartość powyższego odpisu została określona w oparciu o konserwatywną wycenę wyżej wymienionych aktywów _ - dodano.

W komunikacie podano, że w wyniku prowadzonych ustaleń z Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego, dotyczących sposobu wykonania zaleceń UKNF w zakresie księgowego ujmowania przychodów ze sprzedaży ubezpieczeń, zarząd banku podjął decyzję o modyfikacji wprowadzonego w III kwartale 2013 roku podejścia do księgowej ewidencji przychodów z bancassurance powiązanych z produktami kredytowymi.

_ W wyniku poczynionych uzgodnień z UKNF zarząd banku postanowił uwzględniać jako przychód rozpoznawany jednorazowo od 12 proc. do 15 proc. przychodów z działalności bancassurance związanych z kredytami gotówkowymi. W IV kwartale 2013 r. wielkość przychodu rozpoznawana jednorazowo z tytułu bancassurance związanych z kredytami gotówkowymi wynosiła 13 proc. _ - napisano.

Alior poinformował, że koncepcja zmiany w zakresie założeń modelu wartości godziwej kredytów gotówkowych jest zgodna z wytycznymi UKNF. _ Zarząd banku postanowił uwzględniać jako przychód rozpoznawany jednorazowo od 18 proc. do 22 proc. przychodów z działalności bancassurance związanych z kredytami hipotecznymi. W IV kwartale 2013 r. wielkość przychodu rozpoznawana jednorazowo z tytułu bancassurance związanych z kredytami hipotecznymi wynosiła 20 proc. _ - napisano.

Alior Bank poinformował w październiku, że po konsultacjach z Komisją Nadzoru Finansowego, zdecydował się zmienić sposób księgowania przychodów z tytułu bancassurance. Zmiana ta obniży wynik netto banku w trzecim kwartale o 105 mln zł oraz spowoduje spadek poziomu kapitałów własnych na koniec ubiegłego roku o około 330 mln zł, w związku z czym bank nie wyklucza pozyskania dodatkowego kapitału.

Tagi: alr, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz