Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Warszawski E. Leclerc sięga po Almę. Transakcja za ponad 90 mln zł

Warszawski E. Leclerc sięga po Almę. Transakcja za ponad 90 mln zł

Fot. Eastnews/Beata Zawrzel

Alma Market chce sprzedać zorganizowaną część przedsiębiorstwa spółce Immomok. To podmiot, który prowadzi market E. Leclerc na warszawskim Ursynowie. Cena transakcji to 94 mln zł.

Kolejny rozdział w historii prób ratowania spółki Alma, która jeszcze kilka lat temu rozwijała sieć delikatesów pod okiem milionera Jerzego Mazgaja. Wśród akcjonariuszy spółki nie ma już po nim śladu. Teraz wygląda na to, że przedsiębiorstwo trafi do spółki Immomok, prowadzącej market marki E. Leclerc na warszawskim Ursynowie.

Jak poinformowała Alma w poniedziałkowym komunikacie, do sądu upadłościowego w Krakowie wpłynął właśnie wniosek o zatwierdzenie warunków sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa Alma Market na rzecz Immomok. Proponowana cena sprzedaży to 94 mln zł. Kwota miałaby zostać zapłacona w momencie podpisania umowy sprzedaży.

Zobacz także: Czy będzie podwyżka cen paliw? Tego chce PiS

"Sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa pozwoli na uzyskanie najbardziej korzystnej ceny w postępowaniu upadłościowym, a nadto zabezpieczy przedsiębiorstwo dłużnika przed ewentualnym spadkiem jego wartości, a dodatkowo ograniczy koszty upadłości. Pozwoli nadto na szybsze i pełniejsze zaspokojenie wierzycieli oraz znaczne skrócenie czasu trwania postępowania upadłościowego. Proponowana transakcja zmierza do zachowania przedsiębiorstwa Dłużnika, a co za tym idzie utrzymanie kilkuset miejsc pracy" - czytamy w komunikacie przekazanym przez Almę.

Alma w lutym tego roku złożyła w krakowskim sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości likwidacyjnej. Wcześniej próbowała postępowania sanacyjnego, ale zostało ono umorzone.W 2016 r. spółka miała stratę netto w wysokości 234 mln zł wobec 149,5 mln zł rok wcześniej.

Obecnie głównym akcjonariuszem w Almie pozostaje biznesmen Tomasz Żarnecki. Spółka na początku roku informowała o tym, że podjął się on próby ratowania Almy, przejmując 38 proc. akcji. Była też mowa o planowanych pożyczkach dla spółki.

Tomasz Żarnecki działa w branży handlowej, głównie na Podhalu. Zaczynał od prowadzenia cukierni i piekarni. Później miał także aptekę. W tej chwili jest właścicielem spółki Apteki Centrum oraz Galeria Handlowa Gorce. Prowadzi też sklep E.Leclerc. Poza tym skupuje na południu Polski nieruchomości, np. kamienice czy byłe fabryki.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
fafafa
2017-07-17 15:07
ceny pójdą w górę, a oni sprzedadzą z zyskiem zalegające im akcie.