Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Amber Grid ogłosił przetarg na budowę litewskiej części interkonektora z Polską

0
Podziel się:

Litewski operator systemu przesyłowego gazu Amber Grid ogłosił przetarg na prace budowlane przy budowie gazowego połączenia międzysystemowego Polska-Litwa (GIPL) na terenie Litwy, podała spółka. Rozpoczęcie prac przewidziano na II kw. 2019 r., a oddanie połączenia do użytku na grudzień 2021 r.

Amber Grid ogłosił przetarg na budowę litewskiej części interkonektora z Polską

Zwycięzca przetargu będzie odpowiedzialny za budowę gazociągu przesyłowego o długości 165 km i szerokości 700 mm na odcinku od Jauninai do granicy z Polską, a także stacji pomiarowej.

Termin składania ofert mija 8 sierpnia br. o godzinie 10:00. Wkrótce po tym terminie ma zostać ogłoszony przetarg na dostawę rur.

Rozpoczęcie prac na terenie Litwy zaplanowano na II kw. 2019 r. Cały gazociąg GIPL ma zostać uruchomiony w grudniu 2021 r.

Łączna długość GIPL to ok. 500 km. Ma on pozwolić na przesył do 27 TWh gazu rocznie do państw bałtyckich oraz do 22 TWh do Polski.

"Jest to projekt regionalny o ogromnym znaczeniu. Po ukończeniu integracji systemów przesyłowych gazu państw bałtyckich z europejską siecią przesyłową wzrośnie bezpieczeństwo dostaw gazu w regionie. Realizacja projektu pozwoli odbiorcom z państw bałtyckich i Finlandii na większy wybór co do źródeł zaopatrzenia w gaz i cen ten paliwa, a także otworzy nowe perspektywy przez uczestnikami rynku gazu ziemnego" - powiedział prezes Amber Grid Saulius Bilys, cytowany w komunikacie.

W maju br. Gaz-System i Amber Grid podjęły pozytywną decyzję inwestycyjną dotyczącą budowy gazowego połączenia Polska-Litwa.

Budowa międzysystemowego połączenia Polska - Litwa znalazła się na europejskiej liście projektów w sektorze gazu ziemnego, którym przyznany został status wspólnego zainteresowania (tzw. PCI - Project of Common Interest).

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)