Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Analitycy wytypowali najlepsze spółki notowane na GPW z branży finansowej

0
Podziel się:

Analitycy podkreślają, że przed sektorem bankowym rysuje się kolejny trudny okres, skala wyzwań jest nawet większa niż w ubiegłym roku.

Analitycy wytypowali najlepsze spółki notowane na GPW z branży finansowej
(Jorge Franganillo / Flickr (CC BY 2.0))

Dom Maklerski Millennium zaleca inwestycje w mniejsze banki - Alior Bank i Idea Bank, które nie są narażone na koszty ustawy bankowej oraz spółki dywidendowe - PZU oraz Bank Handlowy.

Wśród najlepszych spółek ("top picks") znalazł się też Bank Zachodni WBK, natomiast do najgorszych ("worst picks") analitycy zaliczyli banki: Pekao i ING BSK.

"Naszymi top pickami na sektor są mniejsze banki, nienarażone na koszty ustawy frankowej oraz mogące stosunkowo szybko przerzucić podatek na klientów (Alior Bank i Idea Bank). Zalecamy także inwestycję w spółki dywidendowe tj. PZU i Bank Handlowy - także te instytucje uważamy za mniej narażone na ostatnie i potencjalne zmiany regulacyjne" - czytamy w raporcie "Strategia na 2016".

Analitycy podkreślają, że przed sektorem bankowym rysuje się kolejny trudny okres, skala wyzwań jest nawet większa niż w ubiegłym roku. W 2016 roku głównym czynnikiem obniżającym wyniki będą podatek bankowy, niewykluczona kolejna obniżka stóp procentowych, która negatywnie wpłynie na marże odsetkowe banków oraz ewentualne kolejne podejście do kwestii kredytów frankowych.

"Dodatkowym czynnikiem wpływającym na wyniki będą spadek akcji kredytowej po wprowadzeniu podatku i związane z tym ograniczenie zysków np. z prowizji. Z drugiej strony rezultatom pomogą zyski z transakcji sprzedaży Visa Europe (w sumie ok. 2.2 mld zł) oraz możliwa poprawa jakości portfeli kredytowych po uruchomieniu programu 500 zł na dziecko" - czytamy także.

Analitycy DM Millennium obniżyli rekomendację dla 3 banków - mBanku i BZ WBK do "akumuluj" z "kupuj" oraz PKO BP - do "neutralnie" z "kupuj". Podnieśli również rekomendację dla Alior Banku do "kupuj" z "akumuluj", z kolei rekomendacje "akumuluj" dla Banku Handlowego i PZU oraz "neutralnie" dla ING BSK i Pekao nie zmieniły się.

Dla Idea Banku analitycy wyznaczyli cenę docelową na poziomie 31,5 zł i zalecają "kupuj".

Analitycy DM Millennium obniżyli także ceny docelowe akcji banków: Handlowego - do 81,5 zł z 117 zł, ING BSK - do 117,4 zł z 143,6 zł, mBanku - do 321,8 zł z 502,2 zł, BZ WBK - do 275,5 zł wobec 419,8 zł, PKO BP - do 25 zł z 37,3 zł, Pekao - do 139,1 zł z 183,7 zł, Alior Banku - do 69,2 zł z 102,5 zł, a także PZU - do 36,3 zł z 52,5 zł.

Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)