Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Asseco będzie szukać wzrostu przychodów poza Polską

0
Podziel się:

Asseco Poland oczekuje w drugim półroczu utrzymania na rynku polskim tendencji z pierwszych sześciu miesięcy.

Adam Góral, prezes Asseco Poland
Adam Góral, prezes Asseco Poland (Asseco Poland)
bEKljjpN

Asseco Poland oczekuje w drugim półroczu utrzymania na rynku polskim tendencji z pierwszych sześciu miesięcy 2015 roku, kiedy zanotowało jednocyfrowy spadek sprzedaży rok do roku. Z kolei dalszy istotny wzrost spodziewany jest na rynkach zagranicznych, wynika z wypowiedzi wiceprezesa Rafała Kozłowskiego.

- Lekki spadek przychodów w Polsce to efekt mniejszej realizacji kontraktów sprzętowych oraz dla sektora publicznego, na co ma wpływ okres przedwyborczy i koniec poprzedniej perspektywy unijnej. W administracji centralnej liczymy na rozpoczęcie rozpisywania nowych przetargów na przełomie roku, więc ożywienia można spodziewać się w trakcie przyszłego roku. W nowej perspektywie unijnej mają pojawić się m.in. przetargi na systemy IT. Póki co pierwsze półrocze jest wyznacznikiem dla całego bieżącego roku. Nie oczekujemy skokowej zmiany na plus w drugiej połowie roku - powiedział Kozłowski na spotkaniu z dziennikarzami.

Z kolei powody do zadowolenia zarząd grupy ma ze strony spółek zagranicznych. Izraelskie Sapiens i Matrix notują dynamiczne wzrosty w skali globalnej. Sapiens umacnia pozycję w rozwiązaniach dla sektora ubezpieczeniowego jako wicelider tego rynku w skali globalnej. Grupa podkreśla chociażby wysoką dynamikę w USA. Tu również szybko rozwija się biznes rozwiązań antyfraudowych w ramach Matrix. W przypadku Asseco SEE i regionu zachodniej Europy - perspektywy oceniono jako dobre. Z kolei w Rosji zanotowano spadek przychodów w złotych, co ma związek z dewaluacją rubla, ale zarząd Asseco Poland podkreślił, że widzi ożywienie na tym rynku.

bEKljjpP

Na rynku polskim grupa odnotowała 6 proc. spadku przychodów rok do roku do 766,6 mln zł (w tym oprogramowanie i usługi własne wzrosły o 1 proc. do 655,2 mln zł). Na rynku izraelskim dynamika wyniosła 29 proc. rocznie do 1 770,8 mln zł (w tym oprogramowanie i usługi własne o 27 proc. do 1 537,4 mln zł).

Rynek środkowoeuropejski to 6 proc. wzrostu rocznie do 236,1 mln zł (w tym oprogramowanie i usługi własne o 14 proc. do 211,1 mln zł).

Rynek południowo-wschodniej Europy był stabilny na poziomie 220,4 mln zł (w tym oprogramowanie i usługi własne wzrosły o 9 proc. do 135,7 mln zł).

Rynek zachodnioeuropejski to wzrost o 16 proc. do 274,1 mln zł (w tym oprogramowanie i usługi własne o 9 proc. do 148,5 mln zł).

bEKljjpV

Rynek wschodnioeuropejski to spadek o 7 proc. do 42,2 mln zł (w tym oprogramowanie i usługi własne spadły o 8 proc. do 38,3 mln zł).

Całkowity portfel zamówień grupy, przekraczający 6 mld zł jest o 16 proc. większy rok do roku. W tym oprogramowanie i usługi własne to 5,11 mld zł, o 17 proc. Wzrost portfela (backlogu) odbywa się głównie za granicą.

Notowania tygodniowe Asseco Poland

Rozważany debiut giełdowy Asseco Data Systems i Asseco Western Europe

Asseco Poland nie wyklucza, że rozważy debiut giełdowy Asseco Data Systems (ADS)
i Asseco Western Europe (AWE) w sytuacji, gdy któraś z tych spółek będzie potrzebować kapitału na rozwój, a giełda byłaby atrakcyjnym miejscem jego pozyskania, poinformował zarząd Asseco Poland.

bEKljjpW

- Nie wykluczamy scenariusza giełdowego dla ADS w przyszłości. Jeśli będzie potrzeba pozyskania kapitału, to pojawi się pytanie "jak?". Jeśli giełda byłaby atrakcyjnym miejscem do jego pozyskania, to rozważymy takie decyzje. Obecnie nie ma jednak konkretnych celów z tym związanych - powiedział prezes ADS Andrzej Dopierała podczas spotkania z dziennikarzami.

Według słów przedstawicieli zarządu Asseco Poland, analogiczna sytuacja dotyczy Asseco Western Europe.

Asseco Poland zdecydowało w ostatnim czasie o konsolidacji spółek wchodzących w skład grupy, z której wyłonią się dwa podmioty: Asseco Data Systems na rynku polskim oraz Asseco Western Europe, odpowiedzialne za zachodnią Europę i Litwę.

bEKljjpX

"Uporządkowanie" spółek grupy w zachodniej Europie doprowadzi docelowo do stworzenia holdingu Asseco Western Europe z wynikami za 2014 pro forma rzędu: przychody ok. 500 mln zł, EBIT 37 mln zł, zysk netto 22,7 mln zł.

Z kolei Asseco Data Systems powstanie z połączenia sześciu firm z rynku polskiego i rozpocznie działalność od początku 2016 roku.

- Chcemy uzyskać efekt znacznie szybszego rozwoju skonsolidowanej struktury wobec tempa dla każdej z tych spółek osobno. W grupie będą przenikać się kompetencje, przez co pojawiają się możliwości synergii i nowe perspektywy biznesu, a dodatkowo oszczędności kosztowe dzięki konsolidacji backoffice - wskazał Dopierała.

Wyniki pro forma ADS to przychody rzędu 236 mln zł i EBIT 30 mln zł.

bEKljjpY

Obszary, do których ADS będzie adresował swoją ofertę (aplikacje, usługi programistyczne, przetwarzanie danych, infrastruktura, szkolenia, platformy zarządzania kapitałem ludzkim, podpis elektroniczny, certyfikaty bezpieczeństwa, wydruki i e-korespondencja) to m.in. samorządy, ZUS i KRUS.

- Celujemy też w średniej wielkości firmy, jako uzupełnienie oferty dla Asseco Poland, która koncentruje się na największych podmiotach - dodał prezes ADS.

Wskazano jednocześnie, że konsolidacja w ramach ADS nie przyniesie negatywnych jednorazowych efektów księgowych. Operację określono jako "proste połączenie zdrowych spółek".

Asseco Poland S.A. specjalizuje się w produkcji i rozwoju oprogramowania. Jest to największy software house z polskim kapitałem, ponad połowę przychodów grupy stanowią rozwiązania własne. Asseco jest szóstym największym dostawcą oprogramowania w Europie (wg rankingu Truffle100 2014).

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

bEKljjqq
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)