Notowania

technologie
26.05.2017 13:10

Asseco Poland oczekuje poprawy cash flow operacyjnego w II półroczu

Podziel się
Dodaj komentarz

Asseco Poland oczekuje najmocniejszego efektu spływu należności i poprawy przepływów operacyjnych w II półroczu, poinformował wiceprezes Rafał Kozłowski. Grupa widzi rosnące możliwości referencyjnych wdrożeń własnego oprogramowania w Europie Zachodniej.

"Jeśli chodzi o cash flow operacyjny po I kw., to faktycznie nie jesteśmy nim zachwyceni, ale jest to kwestia sezonowa i wpływa głównie samo Asseco Poland, gdzie wiele projektów jeszcze bez wystawionych faktur, ale już są uwzględnione w przychodach. Jak faktury zostaną wystawione, to cash będzie spływać, a najmocniejszy efekt spływu należności będzie widoczny w III i IV kwartale" - powiedział Kozłowski na spotkaniu z dziennikarzami.

Zaznaczył, że dla grupy kluczowy jest wskaźnik konwersji gotówki. "Nie widzimy powodu, aby był inny niż za cały ub.r." - wskazał wiceprezes.

W I kwartale wskaźnik wyniósł 61%, standardowy w ujęciu rocznym kształtuje się na poziomie 90-100%.

Wiceprezes Asseco Poland Marek Panek ocenił. że miniony kwartał był "dość udany". Podkreślił dynamiczny rozwój grupy na rynkach zagranicznych.

,,Generujemy już 83% przychodów z zagranicy. Segment ERP jest w dynamicznym rozwoju i ma ciekawe perspektywy. Udział sektora publicznego maleje w naszej działalności, szczególnie w Polsce (6% przychodów grupy). Ogólnie mamy rekordowy poziom sprzedaży w I kwartale, co ważne przychody z oprogramowania i usług własnych rosną szybciej niż ogólna dynamika grupy. Za spadki zysków odpowiada w dużej mierze Sapiens, który stracił istotnego klienta, ale pozyskał dwóch nowych, co daje potencjał do zniwelowania negatywnego efektu w kolejnych okresach" - wymienił Panek.

Zarząd grupy zaznaczył, że coraz bardziej wierzy w referencyjne projekty zagraniczne własnego oprogramowania. Optymizm buduje na m.in. pierwszym projekcie zagranicznego wdrożenia systemu def3000 w Europie Zachodniej, wdrożeniu systemu CBP omnichannelowej bankowości w Czechach czy system treasury w Europie Zachodniej.

Według słów Kozłowskiego, wpływ na wyniki potencjalnego dalszego umocnienia złotego zniwelowany byłby wzrostem skali biznesu grupy, a niedawne przejęcie w USA firmy StoneRiver już będzie miało znaczący efekt wzrostu skali.

W kwestii sporu z KT Corporation władze Asseco Poland podtrzymały, że uważają swoje stanowisko za prawidłowe, a gdyby pojawiły się nowe przesłanki to będą odpowiednio reagować. Chodzi o sporną kwotę 82 mln zł.

Do Asseco Enterprise Solutions, póki co, zostały wniesione akcje Asseco Business Solutions. AES jest odpowiedzialne w grupie za budowę pozycji na europejskim rynku ERP.

W kwestii Asseco Central Europe - trwają prace nad strategią i władze grupy oceniają, że komunikacja decyzji może nastąpić po II kwartale

W Etiopii, po uzyskaniu nowej umowy w I kwartale, Asseco Poland widzi "kilka kolejnych tematów" i wierzy w potencjalnie długoterminową współpracę z instytucjami tego kraju.

Asseco Poland S.A. specjalizuje się w produkcji i rozwoju oprogramowania. Jest to największy software house z polskim kapitałem, ponad połowę przychodów grupy stanowią rozwiązania własne. Asseco jest szóstym największym dostawcą oprogramowania w Europie (wg rankingu Truffle100 2014).

Tagi: technologie, media, telekomunikacja, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz