Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Asseco Poland chce się połączyć z Prokomem

0
Podziel się:

Asseco Poland złożyło Prokomowi Investments i Ryszardowi Krauze ofertę kupna wszystkich należących do nich akcji Prokomu Software za 700 mln zł .Jeśli sprzedadzą oni posiadany pakiet, Asseco zaproponuje akcjonariuszom połączenie Asseco Poland i Prokomu Software.

Asseco Poland chce się połączyć z Prokomem
(PAP/Radek Pietruszka)
bFfnhQWd

Asseco Poland złożyło Prokomowi Investments i Ryszardowi Krauze ofertę kupna wszystkich należących do nich akcji Prokomu Software za 700 mln zł .Jeśli Prokom Investments i Ryszard Krauze sprzedadzą posiadany pakiet, Asseco zaproponuje akcjonariuszom połączenie Asseco Poland i Prokomu Software.

Akcje objęte ofertą uprawniają do 23,69 proc. głosów na walnym zgromadzeniu Prokom Software.

"Asseco zaproponowało w wyniku prowadzonych negocjacji łącznie kwotę 700.000.000 zł za cały pakiet akcji Prokom Software SA objętych ofertą" - napisano w komunikacie.

bFfnhQWf

Oferta została złożona pod warunkiem uzyskania przez Asseco finansowania na całość transakcji i "ustania istniejącego aktualnie stosunku dominacji (...) Prokom Software SA nad Asseco".

Asseco chce zrealizować zakup akcji w ciągu ponad 120 dni. Dzięki temu nie będzie musiało przeprowadzać wezwania na sprzedaż akcji w Prokomie Software.

"W przypadku przyjęcia oferty przez Prokom Investments SA i Pana Ryszarda Krauze oraz nabycia akcji objętych ofertą, zarząd Asseco zamierza zaproponować akcjonariuszom obu spółek połączenie spółek Asseco i Prokom Software" - poinformowała spółka Asseco Poland.

Prokom Investments i Ryszard Krauze udzielili Asseco wyłączności na negocjacje i ewentualne zawarcie umowy sprzedaży akcji do 30 września 2007 roku.

bFfnhQWl

Zdaniem analityków cena zaproponowana przez Asseco Poland za pakiet akcji Prokomu dający prawo do blisko 24 proc. głosów, wydaje się
dosyć wysoka.

W tym świetle zastanawiające jest pytanie o warunki potencjalnej fuzji, czy parytet wymiany będzie oparty o ceny rynkowe, czy będzie zbliżony do ceny jaką Asseco chce zapłacić za akcje Prokomu.

| Sobiesław Pająk, Analityk CDM Pekao: |
| --- |
| Cena, którą Asseco zaproponowało za akcje Prokomu jest bardzo wysoka, po podzieleniu jest to grubo ponad 200 zł za jedną akcję i trudno w tym momencie racjonalnie odnieść się do tej ceny. Teraz najważniejszym pytaniem jest dlaczego Asseco chce zaproponować tak wysoką cenę za ten pakiet. Aby mówić o potencjalnej fuzji należałoby się zastanowić jaki będzie parytet wymiany akcji, czy bliższy obecnym cenom rynkowym obydwu spółek, czy też bliższy cenie, jaka Asseco ma zapłacić za akcje Prokomu. W obu tych przypadkach rodzi się pytanie dlaczego? Dla Prokomu to nie jest żaden news, bo pieniądze dostanie prezes Krauze, a dla Asseco to jest jednoznacznie negatywny news, bo cena jaką chcą zapłacić za ten 23,7 proc. pakiet jest bardzo wysoka. W związku z czym oczekuję w przypadku Asseco negatywnej reakcji rynku |

bFfnhQWG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)