Notowania

baca
14.10.2003 11:45

BACA zadebiutował na GPW

Wtorkową sesję zdominował handel akcjami debiutującego Banku Austria Creditanstalt (BACA), który, zdaniem analityków, jest efektem umówionych wcześniej transakcji. Akcje banku zadebiutowały ceną 160 zł, o 11,1 proc. wyższą od kursu odniesienia, który wynosił 144 zł. Po pewnym czasie kurs zbliżył się do kursu akcji banku notowanych na giełdzie w Wiedniu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Akcje Banku Austria Creditanstalt (BACA) zadebiutowały we wtorek na GPW ceną 160 zł, o 11,1 proc. wyższą od kursu odniesienia, który wynosił 144 zł. Po pewnym czasie kurs zbliżył się do kursu akcji banku notowanych na giełdzie w Wiedniu.

"Mam nadzieję, że inwestorzy będą bardzo zadowoleni z debiutu BACA na warszawskiej giełdzie. Myślę, że operacja wprowadzenia BACA na GPW zakończy się powodzeniem, kiedy nastąpi wyrównanie ceny na obu rynkach, a liczę, że nastąpi to wkrótce" - powiedział Willi Hemetsberger, członek zarządu BACA na wtorkowej konferencji prasowej.

Po 11.45 akcje banku kosztowały 154,50 zł, po wzroście o 7,3 proc. W tym samym czasie na giełdzie w Wiedniu akcje tego banku kosztowały 33 euro, czyli około 150 zł, po wzroście o 3,16 proc.

Po prawie dwóch godzinach handlu na GPW obrót akcjami BACA sięgnął 27 mln zł, i był najwyższy ze wszystkich akcji, a właściciela zmieniło 87.000 akcji.

Zdaniem analityków handel akcjami debiutującego BACA jest efektem umówionych wcześniej transakcji.

"Zachowanie tej spółki trudno dziś traktować jako normalne rynkowe zachowanie, bowiem w dużym stopniu są to uzgodnione transakcje. Ci, którzy składali zlecenia kupna, musieli bowiem mieć pewność, że spotkają się ze zleceniami sprzedaży" - powiedział PAP Andrzej Powierża z DI BRE Banku.

"Zarówno wartość obrotu, jak i obecna, rosnąca cena tego banku mogą zaskakiwać. Cena jest istotnie wyższa niż wczorajszy kurs na giełdzie w Wiedniu" - dodał.

Zdaniem analityków zainteresowanie akcjami Banku Austria Creditanstalt wzrośnie, gdy akcje znajdą się w WIG 20.

GPW informowała wcześniej, że akcje spółki BACA mogą zostać wprowadzone do portfeli indeksu WIG 20 i WIG podczas najbliższych zmian kwartalnych, tj. po sesji 19 grudnia 2003 roku.

Animatorem rynku dla akcji Banku Austria Creditanstalt jest Citibank.

Zdaniem przedstawicieli warszawskiej giełdy debiut największego austriackiego banku na GPW jest przełomowym momentem dla polskiego rynku kapitałowego.

"Mam nadzieję, że BACA przetrze szlak dla innych zagranicznych spółek. To wielki dzień dla warszawskiej giełdy" - powiedział Piotr Szeliga, wiceprezes GPW.

"Myślę, że debiut BACA będzie punktem zwrotnym w myśleniu o polskim rynku kapitałowym. Mam nadzieję, że będzie to sygnał dla polskich i zagranicznych emitentów" - powiedział wiceminister finansów Igor Chalupec.

Do obrotu publicznego w Polsce zostały wprowadzone wszystkie 147 mln akcji BACA. Na warszawskiej giełdzie będzie można na razie handlować tylko 33 mln akcji, notowanymi równolegle na giełdzie w Wiedniu.

Pozostałe akcje, 77,53 proc. kapitału, są w posiadaniu głównego akcjonariusza banku, jakim jest Bayerische Hypo- und Vereinsbank AG.

Tagi: baca, gpw, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz