Notowania

Baltona rezygnuje z obsługi placówek dyplomatycznych

Spółka chce sprzedać udziały w Chacalli.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Baltona/public domain)
Sklepy Baltony w latach 80. były symbolem lepszego świata.

Baltona kojarzona jest głównie z handlem wolnocłowym na lotniskach czy promach pasażerskich. Obsługuje także placówki dyplomatyczne, ale ten rozdział w historii dobiega końca. Spółka chce sprzedać udziały w Chacalli.

Sklepy Baltony w latach 80. były symbolem lepszego świata. Tam za dewizy lub bony towarowe można było kupić towary niedostępne w zwykłych sklepach. Był to taki drugi Pewex. Czasy świetności firmy minęły, ale ciągle na rynku istnieje.

Jej działalność ze względu na zmieniające się czasy także ulega modyfikacji. Właśnie władze firmy poinformowały o chęci pozbycia się udziałów w spółkach zależnych, koncentrujących się tylko na zaopatrywaniu placówek dyplomatycznych. Działalność ta realizowana jest w trzech spółkach: Chacalli-De Decker N.V. (Belgia), Chacalli Den Haag B.V. (Holandia) oraz Chacalli-De Decker Limited (Wielka Brytania).

Umowa zawarta pomiędzy Baltoną i CDD Holding a Flemingo International zakłada sprzedaż Chacalli.

Jak tłumaczą władze Baltony, chodzi o skoncentrowanie się na pozostałych kanałach sprzedaży, atrakcyjniejszych z punktu widzenia rentowności działalności w porównaniu do realizowanej dotychczas działalności dyplomatycznej. Podkreślają, że decyzję o sprzedaży udziałów poprzedziły szczegółowe analizy.

W ocenie zarządu osiągnięcie przez spółki Chacalli satysfakcjonującego poziomu rentowności jest ograniczone w szczególności z uwagi na relatywnie niewielką skalę prowadzonej działalności oraz perspektywy rozwoju tego rynku. Poprawa efektywności wiązałaby się z koniecznością poniesienia istotnych kosztów inwestycyjnych oraz utrzymywania wysokich kosztów działalności.

Baltona zakłada, że w tym roku transakcja sprzedaży przyniesie zysk w wysokości blisko 2,5 mln zł. Działalność prowadzona przez spółki Chacalli odpowiadała za blisko 12 proc. przychodów ze sprzedaży w 2017 roku.

Czy dyskonty wyprą handel na cmentarzu?

Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego Baltona SA jest największym operatorem sklepów wolnocłowych w Polsce. W obecnej formie prawnej powstała w 1984 roku i wtedy wśród założycieli znajdowały się m.in. Skarb Państwa, Polskie Linie Lotnicze LOT i Polskie Linie Oceaniczne w Gdyni. Wcześniej (od 1949 roku) funkcjonowała jako przedsiębiorstwo państwowe Baltona Zaopatrzenie Statków.

Działalność skupia się na sprzedaży głównie na lotniskach, promach pasażerskich oraz poprzez linie lotnicze. Szczególnie w latach 1980-1990 mocno rozwijała się sieć sklepów. W najlepszym okresie funkcjonowało ich blisko 250, jednak po 1995 roku w związku ze zmianą systemu gospodarczego, globalizacją i znacznym wzrostem konkurencji pozycja spółki została znacznie osłabiona.

W czasie światowego kryzysu lat 2008-2009 Baltonie groziło nawet bankructwo. W 2010 roku udało się pozyskać inwestora strategicznego - Flemingo International, który nabył jej akcje poprzez spółkę Ashdod Holdings Limited i dokonał znacznej restrukturyzacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: handel, baltona, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-07-2018

DyplomatołekZa dużo ze sklepów znikało?

Rozwiń komentarze (1)